Kod jednog dijela sportaša, naročito onda kada se žuri s povratkom u sport, dolazi do ponovnih manjih oštećenja na prijelazu ožiljka u mišić


Imam problema s bolovima u donjim trbušnim mišićima i to s lijeve strane. Bio sam na ultrazvuku i dijagnoza mi je fibroza iza rupture rectus abdominusa s uvlačenjem fascije. Inače, bavim se nogometom i već sam tri mjeseca izvan terena. Čim pokušam s malo jačim naporom bol se pojavi i prelazi u lijevu preponu i zadnju ložu. Specijalist mi kaže neka slobodno trčim, ali ja poslije laganog trka sljedeća tri dana osjećam jaku bol.

Nakon mišićne rupture, događa se cijeljenje, koje ima svoje faze. Prvo dolazi do krvarenja, potom stvaranja hematoma, nakon toga i do ulaganja kolagenih niti u zonu ozljede, uz istovremenu resorpciju hematoma. Na kraju, ako je cijeljenje bilo uredno, ostaje ožiljak koji spaja oštećene dijelove mišića. No, tu cijeljenje ne završava. Naime, u brzini kojom tijelo nastoji zacijeliti oštećenje, niti od kojih se sastoji ožiljak ulažu se u svim smjerovima. Tijekom kasnijeg perioda te se niti dovode u položaj paralelan mišićnim nitima. 

Kod jednog dijela sportaša, naročito onda kada se žuri s povratkom u sport, dolazi do ponovnih manjih oštećenja na prijelazu ožiljka u mišić, te se i na tim mjestima stvara dodatno ožiljkasto tkivo. S vremenom taj ožiljak može postati dovoljno velik da smeta samim svojim položajem ili veličinom, ili može mijenjati smjer sila pri mišićnoj aktivaciji, što sve može uzrokovati bolnost.

O kojem god scenariju se radilo, ne preporučam povratak u nogomet. Valja provesti fizioterapiju zasnovanu na frikcijskoj masaži, laseru, te ultrazvuku, kojoj je cilj omekšati ožiljak, te dozvoliti tijelu vrijeme da usmjeri kolagena vlakna u smjer mišićnih. Uz to, valja provesti dovoljno dug aerobni trening, a kako bi se osigurala adekvatna opskrba krvlju kroz novonastale kapilare. Ovakav postupak zna trajati i do tri mjeseca, ali kod kroničnih mišićnih ruptura gotovo da i nema alternative.