- Valja razumjeti da je stopalo kompleksan sustav sastavljen od brojnih zglobova, ligamenata, tetiva i mišića. Kao takav on jest u sposobnosti kompenzirati većinu manjih oštećenja, te nakon kratkog oporavka nastaviti sa normalnom funkcijom
Da li je normalno da se kod istegnuća, tj. loma ligamenata gležnja, osjeća bol u peti (kao probadanje kroz sredinu pete) i zglobu (lagana upala, iritacija) - za vrijeme dužeg hoda (od 2 km) nakon 7-8 mj. od ozljede? I da li se to može srediti kakvim terapijama?
Uobičajili smo prihvatiti distorzije gležnja kao nešto benigno, gotovo u rangu modrice. U većini slučajeva, to zaista i jest tako. Distorzije prvog stupnja prolaze same od sebe, gotovo bez liječenja, ili uz nešto mirovanja i hladnih, odnosno ledenih obloga. Otprilike svaka sedma distorzija gležnja ne prolazi brzo ili za sobom povlači niz neugodnih bolnih sindroma, koji zahtijevaju ili duže mirovanje ili dodatno liječenje.
Valja razumjeti da je stopalo kompleksan sustav sastavljen od brojnih zglobova, ligamenata, tetiva i mišića. Kao takav on jest u sposobnosti kompenzirati većinu manjih oštećenja, te nakon kratkog oporavka nastaviti sa normalnom funkcijom. No kada su ozljede veće, ili su došle na već ozlijeđene strukture, a naročito ako je riječ o ponovljenim distorzijama, tada je dobro sprovesti adekvatno liječenje, koje običava imati tri svoje sastavnice.
Prva je odmor i hladna terapija, u svrhu smirivanja početnog upalnog procesa. Slijedi ju fizioterapija sa ciljem ubrzanja cijeljenja mekih tkiva, napose ligamenata. Na kraju dolazi kinezioterapija, sa ciljem osposobljavanja mišićnog i tetivnog sustava za dodatnu stabilizaciju samog zgloba.
Nije rijetkost da po loše liječenoj distorziji gležnja dođe do osjećaja nestabilnosti čak i pri hodu po ravnoj podlozi. Dalje, upale i bolovi u ahilovoj tetivi znaju nastati bilo kao posljedica same ozljede, bilo kao nuspojava duže imobilizacije. Potom tu su i bolovi u prednjem dijelu stopala, kao i u prstima, a kao rezultat promjene opterećenja u hodu, naročito rano nakon ozljede. Poradi svega toga, a kod simptoma koji traju tjednima nakon ozljede dobro je potražiti savjet fizioterapeuta.