13.03.2015.
Končara - pomoć iz prirode kod prehlade, gripe i viroze
U ovom dijelu godine još uvijek posvuda haraju gripe, viroze i prehlade. Posegnemo li u prirodnu ljekarnu, jedna od biljaka koja nam kod tih tegoba može pomoći svakako je končara, biljka koja djeluje kao prirodni aspirin, dakle, na snižavanje temperature.
Kod nas rastu dvije vrste končare: prava končara, Filipendula ulmaria i gomoljasta ili obična končara (suručica), Filipendula vulgaris.
Obje biljke mogu se koristiti za istu namjenu. Končara preko salicilne kiseline djeluje na smanjenje bolova u mišićima, upalu u tijelu i smanjenje temperature, a osim toga potiče znojenje, što također djeluje na smanjenje temperature.
Djeluje i na jačanje respiratornog imuniteta, protuvirusno i protubakterijski, možemo ju koristiti i kod jakog kašlja, upale grla i bronhitisa.
Kako končara djeluje protiv bolova, nekada se koristila i kod glavobolja, zubobolja i reumatoidnog artritisa.
Končara je, također, i jedan od klasičnih diuretika, pa se može koristiti i kod povišenog krvnog tlaka, ali i tegoba s mokraćnim sustavom (pogotovo kada se sjetimo njenog protubakterijskog djelovanja).
Ne smiju je upotrebljavati djeca i trudnica, već tada možemo pokušati s oblozima od mokrih ručnika kod povišene temperature, čajem od majčine dušice kod upale grla i tegobama s mokraćnim sustavom ili čajem od koprive za povišen krvni tlak.
Za kraj, evo i kako se priprema čaj od končare:
Veliku žlicu suhog sitno nasjeckanog lista i cvijeta končare prelijemo šalicom kipuće vode, poklopimo i pustimo da odstoji 15 minuta. Procijedimo, zasladimo medom i pijemo na gutljaje. Za vrijeme prehlade dnevno treba popiti tri ovako pripremljene šalice čaja.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?