Najdjelotvornija metoda za kontrolu reprodukcije naših ženskih  kućnih ljubimaca jest operativni zahvat koji nazivamo sterilizacija


Pitanja o spolnom ciklusu i metodama sprečavanja trudnoće pasa vrlo su česta od strane vlasnika koji odluče odabrati kujicu za svog ljubimca, posebno ako se radi o mješankama, tj. ako kujica nije kupljena za uzgoj.  S obzirom na broj napuštenih pasa u našoj zemlji te na nizak standard, maleni se psići vrlo teško udomljavaju, pa je to osnovni razlog zbog kojeg ne želimo da naša ljubimica ima pomladak. Jedan od razloga je svakako i zauzetost vlasnika, jer mali psići zahtijevaju brigu svoje mame, ali i dobar dio vašeg slobodnog vremena.

Najdjelotvornija metoda za kontrolu reprodukcije naših ženskih  kućnih ljubimaca jest operativni zahvat koji nazivamo sterilizacija. U svijetu se ovaj zahvat vrši već kod sasvim mladih kuja i mačaka, točnije prije prvog ciklusa. Pojava prvog ciklusa kod kuja determinirana je njihovom veličinom, tako da se velike kuje prvi puta tjeraju kasnije, a male kujica ponekad već u dobi od 6 mjeseci. To znači da male kujice (do npr. 10 kg) možemo sterilizirati već u dobi od šest mjeseci, a velike u dobi od deset mjeseci. Ovi podaci nisu sasvim točni, jer period rasta i razvoja ovisi i o konstituciji psa, a ne samo o njegovoj veličini. No, pri pregledu psa na obaveznom cijepljenju veterinar će svakog vlasnika individualno savjetovati kada bi bilo najbolje izvršiti taj zahvat.

Sterilizacijom se obično odstranjuju jajnici i maternica (u nekim slučajevima samo jajnici, što ovisi o tome je li maternica zdrava ili ne). Sterilizacijom prije prvog ciklusa preveniramo mogućnost pojave tumora dojke koji su kod stariji kuja vrlo učestali. Jedan od razloga zbog kojih se vlasnici dvoume oko sterilizacije jest to što se radi o operativnom zahvati koji se vrši u općoj anesteziji, što je povezano s određenim stupnjem rizika. Međutim, kod mladih, zdravih kujica rizici su značajno manji nego kod starijih ženki koje moramo sterilizirati zbog tumora dojke, upale maternice, cista na jajnicima i sličnih patološki stanja.

U ljetnim mjesecima, u vrijeme godišnjih odmora, ovo pitanje postaje posebno "vruće" među vlasnicima nesteriliziranih ženki i mnogi se odlučuju za  još uvijek prilično popularne, tzv. "kontracepcijske injekcije". Radi se o hormonalnom preparatu koji blokira ovulaciju, no, istovremeno ima cijeli niz neželjeni nuspojava. Jedna od najčešćih je nastanak cistične hiperplazije sluznice maternice koja može  rezultirati gnojnom upalom maternice. To se obično događa kod kujica koje su kontracepciju dobivale više puta, no može se desiti i nakon samo jedne injekcije. Ovaj preparat preporučimo kao svojevrsnu "prvu pomoć" u nekim situacijama kada je vlasniku izuzetno nezgodno da se kujica tjera, a nije u mogućnosti dovesti kujicu na operaciju. (npr. tjerat će se baš u vrijeme vašeg godišnjeg odmora).

Druga stvar koja vlasnike često odvrati od operacije jest sklonost steriliziranih ženki ka debljanju. Važno je znati da se kujica neće udebljati ako pravilno regulirate unos hranjivih tvari. Ona će pitati veći obrok, što ne znači da joj ga morate dati.

Danas su na tržištu dostupne razne vrste hrana za pse, pa tako postoje i lagane hrane namijenjene upravo steriliziranim ženkama.

Operativne zahvate ne preporučujemo obavljati po velikim vrućinama ukoliko se ne radi o hitnoći. Radije si ostavite par slobodnih dana za jesen, kada su temperature ugodnije, pa će i vašoj kujici oporavak biti lakši.