22.03.2001.
Korčulansko ukazanje
U srijedu 14. ožujka, užoj javnosti objavljena je činjenica koja je do tada tiho kružila među korčulanskim ribarima. Neka čudna životinja ležala je mrtva među stijenama. Nitko do tada nikada nije vidio takvo što. A ako je ono što se priča istina, to bi moglo znatno pridonijeti ovoj, i svim ostalim turističkim sezonama…
Na mjestu ukazanja ubrzo se našla skupina mještana, novinara i drugih znatiželjnika. Čuli su da ovdje leži ništa manje do sredozemna medvjedica, stvorenje koje na Jadranu nije viđeno 20-tak godina. Novinari korčulanske internet stranice ovako su prenijeli tu, do tada još uvijek, nepotvrđenu informaciju:
"U uvali Ripna na otoku Korčuli otkriven je leš koji bez sumnje pripada sredozemnoj medvjedici, sisavcu za kojeg se pretpostavlja da više ne obitava u Jadranu."
Dijelove citiranog teksta podcrtao sam radi jednostavnijeg i slađeg čitanja. Bolji efekat postigao bih da sam označene riječi ponavljao nakon citirane rečenice, ali u nedostatku prostora, odlučio sam se na ovaj, štedljiviji put. Samo radi ilustracije, ovaj put ću to učiniti na "duži način", ali ništa vas ne spriječava da naredne podcrtane riječi, nakon pročitane citirane rečenice, još jednom ne pročitate na glas. U ovom slučaju na glas bi trebalo pročitati : bez sumnje.
Među namjernicima našao se i čovjek od znanja, korčulanski veterinar Sergije. On je odmah zaključio da je doista riječ o Adriani, i time opravdao nagađanja sumještana. Sada, kada je vijest bila i formalo potvrđena, ništa je nije spriječavalo da se dalje strelovito širi. Došla je i do Oceanografskog instituta u Dubrovniku, koji je poslao svoje ljude da provjere te podatke. Tako dolazimo da sljedećeg citata. Prisjetite se naputka o podcrtavanju zbog većeg gušta:
"Danas su osim brojnih novinarskih ekipa, pupnajsku sredozemnu medvjedicu posjetili i stručnjaci iz Oceanografskog instituta u Dubrovniku na čelu s mr. Vladimirom Onofrijem, koji je definitivno potvrdio da se radi o medvjedici stradaloj na način kako smo jučer pretpostavljali."
Sada, kada je novost bila službena, mogla je i u novine. Jutarnji list u petak 16.ožujka naslovnicu posvećuje medvjedici. Članak o tome tko?, što?, gdje?, kada? kako? i zašto?, upotpunjen je nekolicinom slika nesretne životinje, uz podrobna obješnjena o ozljedama, te opisom dramatične borbe za život među stijenama. Također su korišteni i enciklopedijski podaci o medvjedici, kojima je svrha bila bolje informirati javnost. Tu se našlo stručno latinsko ime (Monachus monachus), dužina (3.5 m), težina (350 kg) i duljina života stvorenja (do 40 god.). Još se dosta pisalo i o ugroženosti vrste, uvjetima života i sl. Uglavnom, sve ono što tipično prati članke o relativno nepoznatim temama. No, još se nije znao spol i starost životinje. To smo doznali od zagrepčana, koji su se specijalno za ovu priliku spustili do mora. I uzrokovali nove citate:
"Tijelo uginule morske medvjedice danas je uklonjeno s obale u uvali Ripna na otoku Korčuli, a po nalazu biologa Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, riječ je o mužjaku starom oko dvije godine."
Zagrepčani će tijelo morskog čovika prenijeti u institut, gdje će vršiti daljnja istraživanja. Nakon toga, ono će se preparirati i izložiti u muzeju. Već su se nazirale i lagane trzavice, oko toga bi li medvjedica trebala ostati u Zagrebu, ili se vratiti na Korčulu… Sav ovaj medijski kovitlac dobro je došao članovima turističke zajednice koji su odmah bili spremni na taj način u inozemstvu promovirati čistoću našeg mora i netaknutost naše prirode… No, sasvim neočekivano, među sve te planove ulijeće sljedeći citat članova prirodoslovnog muzeja. Njime i završavamo priču o korčulanskom ukazanju. Zaključke izvodite sami:
"Čim smo izokrenuli upakirano truplo i vidjeli prsnu peraju odmah nam je bilo jasno da je riječ o dupinu a ne morskoj medvjedici"