• Financijska kriza vrlo često ima i pozitivan efekt na ljude - odjednom im je lakše uvidjeti što im u životu stvarno treba, a bez čega lako mogu

Financijska kriza koja je zahvatila svijet pa tako i Hrvatsku mnoge je direktno ili indirektno upozorila na financijske opasnosti koje svakoga mogu zadesiti, ali i potaknula na razmišljanje o tome kako preduhitriti slične situacije u budućnosti. Donosimo nekoliko  korisnih savjeta koji vam mogu pomoći već danas da mudrije upravljate svojim financijama, a samim tim i stvorite veću sigurnost za sebe i svoju obitelj u budućnosti.


Bez obzira koliko malo zarađivali, uvijek nastojite dio odvojiti za štednju; štedite intenzivno prvih deset godina braka.
Do sada smo mnogo pisali o načinima na koje se može uštedjeti u svakodnevnom životu, primijenite li barem dio tih savjeta, mogli biste osigurati taj minimum sredstava koji ćete izdvojiti sa strane i uložiti u štednju. Posebice se to odnosi na mlade parove, usvoje li dovoljno rano principe štednje u svakodnevnom životu, oni će postati sastavni dio njihovog života i omogućiti im financijski sigurniji i stabilniji život, kao i dovoljno sredstava u budućnosti za izvanredne ili redovne troškove.


Razlučite gdje počinje želja, a prestaje potreba; nemojte živjeti iznad svojih mogućnosti.
Financijska kriza vrlo često ima i pozitivan efekt na ljude – odjednom im je lakše uvidjeti što im u životu stvarno treba, a bez čega lako mogu. Prošećite vašim stambenim prostorom, zavirite u zabačene kutke – sagledate li situaciju iskreno, zasigurno ćete utvrditi da biste bez dosta stvari jednako dobro, ako ne i bolje živjeli. Primijenite to saznanje na buduće kupnje – svaki put prije nego kupite nešto zapitajte se zašto vam je to potrebno – ukoliko odgovor ne djeluje baš uvjerljivo čak ni vama samima, nemojte se upustiti u kupovinu. To se posebice odnosi na one koji troše više nego što zarađuju – to je situacija iz koje se trebate što prije izvući jer znači da ćete konstanto trošiti još i više plaćajući kamate na silne kredite koji vam omogućavaju zacrtani životni stil.


Ne plaćajte kamate na ništa što gubi vrijednost.

Ovaj savjet redovito ponavljaju gotovi svi financijski savjetnici – radije naučite kako štedjeti umjesto da se zadužujete za stvari koje će za koju godinu vrijediti puno manje nego ste ih platiti, a možda i ništa, dok ćete zbog kamata morati platiti 20-30% više od prave cijene kupljenog. Iako su nekretnine u vrijeme krize izgubile na vrijednosti, njihova vrijednost će vrlo vjerojatno ponovno narasti ili ostati ista, za razliku od automobila koji sa svakom godinom starosti vrijedi sve manje i manje, a da o svakodnevnim stvarima i ne govorimo.