09.04.2008.
Kozmetika
Vjerujem da danas malo tko sumnja da hrana itekako utječe na zdravlje. Istovremeno, BRIGA PRESTAJE KADA GOVORIMO O SREDSTVIMA ZA ČIŠĆENJE, A NAROČITO KADA GOVORIMO O KOZMETICI. Dobro, znamo da kozmetika nije jestiva, ali neke istine su daleko depresivnije, nego što možete zamisliti. Isplati li se izgubiti zdravlje za ljepotu?
Jeste li znali da se pri upotrebi uobičajnih šampona oslobađaju kancerogeni nitrozamini? PRI JEDNOM PRANJU KOSE OBOGATITE TIJELO S VIŠE NITROZAMINA, NEGO IH IMA U POLA KILE PANCETE. A koncentracija u panceti nije mala. Znate li da spojevi iz parfema mogu promijeniti boju unutarnjih organa? POLA TUBE PASTE ZA ZUBE SADRŽI DOVOLJNO FLUORIDA DA UBIJE ČETVEROGODIŠNJE DIJETE. Specijalizirane dječje paste za zube pogotovo su opasne. Dodaju im zanimljive okuse i DJECA TO RADO GUTAJU, ZAJEDNO S POTENCIJALNO SMRTONOSNIM FLUORIDOM. Sve više se iskazuje da je uloga fluorida u prevenciji karijesa obična komercijalna laž. Možda će vam sve biti jasnije ako vam kažem da je fluorid INDUSTRIJSKI OTPAD, za kojeg je svakako trebalo naći široku primjenu.
Opisat ću vam jedan paradoks. Dolazi ljeto, kada se obično zdravije hranimo. Više voća i povrća. Slana morska voda izvlači otrove iz tijela, a ujedno nas i raskiseljuje. A čemu sve to, kada otrove upravo tada uzimamo na „VELIKU ŽLICU“, samo malo drugačije? Ljeti je nanošenje dezodoransa češće, a već znamo da oni doprinose raku dojke. U 15 morskih dana potroši se barem 3 dl sredstva za sunčanje, onda losion za brzo tamnjenje, pa proizvodi za depilaciju, pa zaštita od komaraca i krpelji, pa sva ostala pomagala za idealnu ljepotu. ZNATE LI KOLIKO JE TO DODATNE KEMIJE U VRIJEME KADA BI SE KEMIJE TREBALI RIJEŠITI?
Dok se hrana koliko-toliko kontrolira, stanje kod kozmetike je puno lošije. U kozmetičkoj industriji koristi se oko 10.000 kemikalija. NITI PETINA NIJE TESTIRANA U NEOVISNIM USTANOVAMA. VALJDA ZATO JER NIJE HRANA, IAKO SE SVE ABSORBIRA I KOLA PO TIJELU, UPRAVO KAO ŠTO I HRANA KOLA. Apeli mnogih nevladinih organizacija da se izbjegavaju makar spojevi koji dokazano izazivaju rak nisu urodili plodom. Odnosno, to uporno izbjegavaju glavni kozmetički proizvođači, kao što su Loreal, Revlon, Estee Lauder, Avon i Proctor&Gamble. GOTOVO JE PRAVILO DA SU NAJOGLAŠAVANIJI PROIZVODI UJEDNO I NAJSPORNIJI PO PITANJU ZDRAVLJA. A možda i ne sporni, nego krajnje opasni. U njima su ftalati, koji oštećuju jetru, pa kontraverzni UV-filteri, koji ometaju djelovanje hormona, pa parabeni sa sličnim svojstvima... Mnogi kozmetički otrovi stvaraju sindrom kroničnog umora, depresiju i glavobolju. Za fluor zasigurno znamo da otupljuje čovjeka.
Naravno, proizvođači kozmetike će vam uvijek reći da MALO OTROVA NIJE ŠTETNO. A UVIJEK SE ZANEMARUJE ČINJENICA DA JE NAŠE TIJELO OGROMAN STROJ, U KOJEM DOLAZI DO INTERAKCIJSKIH UČINAKA SVEGA ŠTO POJEDETE, UDIŠETE I NANOSITE NA SEBE. Ovakve reakcije su prava noćna mora. Pri miješanju 2 ili više manje toksična sastojka može doći do spojeva, koji su 1000 puta otrovniji. Čak i kombinacija dvije neotrovne kemijske supstance ponekad završava fatalno.
Bojim se da će većina nas malo razumjeti s popisa sastojaka kozmetičkih sredstava. Bez obzira na to, morali bi biti svjesni da nanošenje naoko bezazlenih preparata znači i natapanje kože koktelom kancerogenih tvari, konzervansa, alergena i teških metala, koji su svi nekako izmakli očekivanoj zakonskoj regulativi. Ako ta regulativa i postoji, ona je uvelike prilagođena proizvođačima, a ne korisnicima. Eh, eliksir vječne mladosti, kako to lijepo zvuči.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?