Naizgled zdrave mačke mogu biti nositelji dermatofita te mogu širiti infekciju, ali samo kratak vremensko razdoblje od nekoliko dana. Potencijalno najopasniji raznosač dermatofita su mace s minimalnim lezijama - jednom ili dvije male flekice bez dlake.


Microsporum i Tricho­phyton su dva od mnogo rodova keratofilnih gljivica koji mogu izazvati oboljenje kako kod pasa i mačaka tako i kod čovjeka. 

Oboljenja uzrokovana ovim gljivicama češća su u klimatski toplijim i vlažnijim područjima, tako da njihovo javljanje možemo smatrati sezonskim iako su u gradskim sredinama te u klimi kao što je naša, prisutne kroz cijelu godinu s približno je­dnakim intenzitetom. No mo­žemo reći da su češća upravo sada.

U praksi se nerijetko sre­ćemo s gljivičnim oboljenjima kože koja su tretirana kao alergije, što je jasno, uz­rokovalo širenje gljivične infekcije. Situacije kao što su neuhranjenost, glistavost, loši higijenski uvjeti i slično otvorit će vrata ovoj bolesti pa je važno znati da se prevencija temelji na tome da je životinja uredna, zdrava te redovito cijepljena.

Mikrosporoza se širi kontaktno, te preko češljeva, čet­ki ili škara za šišanje, pa se pribor u salonima za ure­đivanje kućnih ljubimaca, kao i u veterinarskim ambulantama obavezno sterili­zira.
Naizgled zdrave mačke mogu biti nositelji derma­tofita te mogu širiti infekciju, ali samo kratak vremensko razdoblje od nekoliko da­na. Potencijalno najopasniji raznosač dermatofita su mace s minimalnim lezijama - jednom ili dvije male flekice bez dlake. 

Lezije koje se u slučaju infekcije javljaju na koži iz­gledaju kao okrugli, crveni ili sivi pečati bez dlake, a jav­ljaju se obično na glavi ili nogama. To je klasična pro­mjena koja nastaje kod  mi­krosporoze i nije ju teško prepoznati, a u dijametru obično ima od 1 do 4 cm. Pregledom Woodovom lampom ne možemo ni potvrditi ni isključiti infekciju mi­krosporom. Njome možemo samo produbiti prisutnu sum­nju, a jedino pouzdano dijagnostičko sredstvo jest uzimanje uzorka iz lezije koji se šalje u laboratorij gdje se kultivira uzročnik. Proces kultiviranja traje od 2 do 12 dana, pa ako postoji sumnja, obično odmah započinjemo s terapijom. Terapija ne može štetiti, pa osobno smatram da i pri najmanjoj sumnji na gljivice odmah treba započeti s liječenjem. Mik­ro­sporoza je zapravo bolest koja će, ukoliko se ne liječi nestati u roku 1 do 3 mjeseca, no upravo radi spreča­vanja širenja zaraze s lije­čenjem treba započeti što prije. Ukoliko su lezije minimalne, odlučimo se na lo­kalno tretiranje tinkturom i šamponima, a kod jače in­fekcije liječimo sistemskim lijekovima koje vlasnik daje životinji u obliku tableta.

Liječenje traje 2 do 8 tje­dana, a s njime nastavljamo još 15 dana nakon što nestanu svi simptomi. Moguća je preventiva izloženih životinja, no ti lijekovi imaju neke nuspojave, pa to pre­poručimo samo na izričito traženje vlasnika.