13.09.2007.
Kožne žlijezde
Lojne žlijezde nalazimo na svim odlakanim dijelovima kože. Njihov izvodni kanal obično se otvara u kanalić u kojem izrasta dlaka. Lojnice su najbrojnije na onim mjestima gdje odlakana koža prelazi u sluznicu, zatim među prstima, na bradi i na gornjoj strani repa. Lojnica nema u jastučićima na šapama kao ni na nosnoj pečurki. Izlučuju mastan sekret koji prekriva kožu kao emulzija te ju čini mekom i omogućuje pravilnu hidrataciju kože. Ovaj sloj proteže se i duž dlaka te dlaci daje sjaj. Jedna od funkcija je i zaštita kože od bakterijskih infekcija. Muški spolni hormoni izazvati će bujanje ovih žlijezda i njihovu pojačanu sekreciju, dok će ženski spolni hormoni i glukokortikoidi dovesti do smanjene aktivnosti lojnica. Apokrine znojne žlijezde također prekrivaju svu odlakanu kožu. Nalaze se ispod lojnica, a njihov izvodni kanal se također otvara u dlačni kanal. Najbrojnije i najaktivnije su na mjestima gdje koža prelazi u sluznice, među prstima te na leđima. Ekrine znojne žlijezde nalazimo samo na šapama i za razliku od apokrinih vrlo su dobro inervirane. Za razliku od čovjeka, kod kojeg znojnice imaju veliku ulogu u termoregulaciji, psi i mačke nemaju mehanizme prokrvljenosti koji će dovesti do jačeg znojenja za vrućeg vremena. Još uvijek je nejasno u kojim situacijama se naši kućni ljubimci pojačano znoje, pogotovo što postoje dvije vrste znojnica pod različitim mehanizmima regulacije sekrecije. Kada je hladno, tijelo nastoji sačuvati toplinu tako da dolazi do sužavanja krvnih sudova u koži i erekcije dlaka. Kao izolator služi masno tkivo koje normalno nalazimo u podkožju. Kada ovo nije dovoljno da bi se tijelo ugrijalo, pas ili maca počinju se tresti, drhtati. Da bi se branili od vrućine, psi i mace moraju dahtati. Naime, upravo zbog malog broja ekrinih znojnica, sa njihove kože ne može doći do većeg isparavanja tekućine, a dahtanjem dolazi do isparavanja velikog volumena tekućine preko respiratornih puteva.
Osim navedenih, na koži naših ljubimaca postoje i specijalizirane kožne žlijezde.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.