- Struktura ulaganja mirovinskih fondova najvećim dijelom sastoji se od ulaganja u državne obveznice te ulaganja u dionice, koje mogu pružiti više stope prinosa fonda, ali u sebi nose i mogućnosti povećanog gubitka, što se nikako ne smije zanemariti
Aktualna kriza nije zaobišla niti obvezne mirovinske fondove na domaćem tržištu kapitala. Najveći problem je u tome što fondovi nemaju u što ulagati. Na prvi pogled bezazleni problem dovodi nas do zabrinjavajuće situacije.
Naime, krajem 2007. čak 57 kompanija u JDD (Javna dionička društva) kotaciji vrijedilo je iznad praga od 750 milijuna kuna.
Danas je ta brojka puno niža te bi se trenutno inicijalno ulaganje moglo ostvariti tek s 20-ak izdavatelja. Prema dostupnim podacima o deset najvećih dioničara po pojedinim dioničkim društvima, OMF-ovi (obvezni mirovinski fondovi) među tim kompanijama imaju udjele u njih sedam. To će zasigurno stvoriti probleme domaćim menadžerima fondova koji nažalost nemaju veliki izbor dionica za investiranje.
Ograničavajući faktor je i pravilnik HANFA-e o dodatnim kriterijima ulaganja i investicijskim ograničenjima mirovinskih fondova koji propisuje da se imovina mirovinskog fonda može ulagati u dionice kompanija koje u trenutku stjecanja imaju početnu tržišnu kapitalizaciju veću od 750 milijuna kuna.
Spomenute odredbe bi se trebale promijeniti tako da su ograničenja zadana u relativnom omjeru, a ne u apsolutnom broju jer su po važećim propisima mirovinski fondovi prisiljeni prodavati dionice na hrvatskoj burzi u trenutku kad cijene na tržištu imaju silazni trend, utječući tako na njihov daljnji pad – stav je fond menadžera.
Suprotno tome, drugi tvrde da tvrtke visoke tržišne kapitalizacije možda ne jamče najveće prinose na burzi, ali njihova veličina i dokazana stabilnost poslovanja ih čini sigurnijim na dugi rok, što je osnova za investiranje institucionalnih investitora kakvi su mirovinski fondovi, stoga je takva regulativa potrebna.
Struktura ulaganja mirovinskih fondova najvećim dijelom sastoji se od ulaganja u državne obveznice te ulaganja u dionice, koje su vezane uz preuzimanje većih rizika koji mogu pružiti više stope prinosa fonda, ali u sebi nose i mogućnosti povećanog gubitka, što se ne smije nikako zanemariti.
U svakom slučaju, ova kriza donosi probleme i posljedice u svaki segment života, pa tako i u način funkcioniranja mirovinskih fondova.