20.10.2005.
Križobolja
Kako često prihvaćamo križobolju tek kao prolaznu nelagodu koju treba što prije ukloniti bilo kojim sredstvom, tako se nerijetko događa da se ona, jednom uklonjena, uskoro ponovo pojavi.
U koliko se to dogodi jednom, ni po' muke. No, ako se to redovito događa, tada sa terapijom nešto nije u redu, a vjerojatno niti sa dijagnostikom.
Uprošlom sam broju naglasio kako svaki uzrok križobolje ima svoj način liječenja i da jedna terapijska tehnika nikako ne može odgovarati svima. U tom smislu valja zaći dublje u moguće uzroke križobolja, te razjasniti procese iza njih.
Naime, bolove u donjem dijelu leđa uzrokuju promjene na mekim tkivima i kostima duboko u samoj strukturi kralježnice, njenoj neposrednoj okolini, kao i u udaljenim dijelovima tijela. Iako postoje i druge podjele, možda je najednostavnije uspostaviti tri grupe uzroka. Prva grupa je i ona najpoznatija, o kojoj su pune naslovnice i stranice popularnih časopisa, a to su križobolje uzrokovane degenertivnim oboljenjima. Diskopatije, diskus hernije, koštane izbočine (osteofiti) uvukli su se u svakodnevnu konverzaciju gotovo kao i pita od jabuka i njoki s gulašem.
Specifičnost kod ove grupe uzroka je činjenica da oni nastaju polako, te do prve pojave bolova, što će reći i signala da nešto uistinu nije u redu, proces može trajati i godinama. To u isto vrijeme znači i da liječenje rijetko može biti kratko i jednostavno, o čemu više u slijedećem broju Burze.
Drugu grupu uzoka čine traume u širem smislu. Udarci u predio križa mogu nagnječiti meko tkivo i izazvati bolove, bez obzira je li hematom prisutan ili nije. Jači udarci ili trzajevi (poput onih kod pada s visne, ili saobraćajnih nesreća) mogu prozročiti subluksacije (poluiščašenja) kralješaka, sa posljedičnim njihovim pritiskom na meka tkiva, među kojima i živčane spletove. U onim najgorim slučajevima trauma dolazi do puknuća ili loma na nivou kralješaka. Pod traumom možemo ubrojiti i situacije naglog preopterećenja mišića donjeg dijela leđa sa posljedičnom upalom njihova hvatišta i/ili istegnućima samih mišića, što se događa kod jednokratne i intenzivne fizičke aktivnosti. Također kod naglog podizanja tereta može doći i do subluksacije kralješka. Liječenje se svake od nabrojanih ozljeda razlikuje, te je kod većine potrebna detaljna dijagnostika, a kod loma kralješka i bolnički tretman. No zajedničko im je da je najvažniji odmor i mirovanje u kojem dolazi do cijeljenja oštećenog tkiva, nakon čega slijedi kraća ili duža fizioterapija po završetku koje se u većini slučajeva očekuje potpuni oporavak.
Treća skupina sastavljena je od različitih bolesti kojima je križobolja tek jedan od simptoma. U ovim stanjima rijetko liječimo same bolove u donjem dijelu leđa, već su napori usmjereni u pokušaj utjecaja na primarno oboljenje. Tako ovdje ubrajamo reumatološke bolesti u kojima dolazi do promjena na malim zglobovima kralježnice, hrskavici i kostima, zatim osteoporozu sa svim njenim sastavnicama, potom bolesti unutarnjih organa poput bubrega, jetre, crijeva i slezene, a moguće i prostate, sve do malignih oboljenja same kralježnice i njena neposrednog okruženja, kao i cijeli splet neuroloških oboljenja. Iako u nekih od spomenutih stanja ili bolesti fizioterapija može pomoći, važno je na vrijeme dijagnosticirati pravi uzrok bolova u križima, te ga zatim u dogovoru sa odgovarajućim liječnikom specijalistom i liječiti.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?