Nužno je detaljno proći kroz sve aspekte trenažnog procesa, te ga modificirati na način da se smanji stres na ozlijeđene mišiće i njihove tetive
Imam 18 godina i treniram nogomet na gotovo profesionalnom nivou. Od petnaeste godine imam problem zadnje lože, a ta mi se bol stalno vraća. Bol je izdržljiva, ali je jako neugodna te me sprječava u normalnom obavljanju treninga.
U te tri godine sam bio minimalno 6 puta na UZV, te išao na terapije desetak puta. Terapija je uključivala magnet, UZV, masažu, bazen, itd. Nakon svake pojedine terapije bol nestane na otprilike 2 tjedna, ali se uvijek ponovno vraća.
Ovo je zaključak sa zadnjeg UZV-a: "Znaci entezopatije sa znacima upale zajedničke tetive stražnje skupine mišića natkoljenice."
Terapija je ponovno odrađena, ali i bol je ponovno tu.
U slučajevima poput ovoga važno je ne samo učiniti fizikalni i ultrazvučni pregled, već izokinetičko testiranje snage mišića natkoljenice. Naime, to testiranje trebalo bi dati odgovor na pitanje kolika je snaga ove muskulature, te je li ta snaga izbalansirana. Ukoliko nije, tada uočene nedostatke valja ispraviti odgovarajućim vježbanjem.
U posebno upornih tendinopatija mišića stražnje lože natkoljenice dobro je primijeniti i duboku frikcijsku masažu tijekom više tjedana u ritmu svaki drugi ili treći dan. Iznimno, moguće je tretirati ozljedu i terapijom udarnim valom. U nekoliko kroničnih slučajeva, koji nisu reagirali na drugu primijenjenu terapiju, upravo kod profesionalnih nogometaša rezultati ovog pristupa liječenju bili su više nego dobri.