Krpelji uglavnom nisu vrstno specifični,  što znači da im je sasvim svejedno hoće li se zakačiti na psa, mačku, čovjeka ili neko drugo toplokrvno biće.


Sa prvim suncem, nakon nekoliko zimskih mjeseci mirovanja, istovremeno sa sezonom šparoga, započinje i sezona krpelja. Vlasnici pasa i mačaka uglavnom znaju za ovaj problem, pa je sada vrijeme kada treba poraditi na preventivi kako vaš ljubimac uopće ne bi pokupio krpelja.

Ako ga ipak  sakupi u nekakvom grmu, treba ga odmah odstraniti ili  aplicirati neko od insekticidnih sredstava, pa će otpasti sam. Duboko zarivenog krpelja koji put je nemoguće odstraniti u cijelosti, jer mu se glava lako odvoji od tijela i ostane zabijena u koži, međutim to nije razlog za brigu, jer će zdrav organizam sam izbaciti glavicu nakon nekoliko dana. Na tom mjestu formirati će se akna i nakon nekoliko dana krastica koja će otpasti. Ukoliko je vaš ljubimac kooperativan, možete pokušati iščačkati glavicu sterilnom injekcijskom iglom ili potražite pomoć veterinara.

Parazitski krpelji spadaju u skupinu arachnide (pauci), a razlikuju se od insekata po tome što nemaju krila. Odrasli oblik krpelja ima četiri para nogu, a glava, prsa i trbušni dio spojeni su u jednu cjelinu. Krpelji  nisu dlakavi, u promjeru mogu imati do jednog centimetra. U osnovi krpelje dijelimo na tzv. "meke" i "tvrde". Kod nas većinu problema stvaraju tvrdi krpelji iz skupine Ixodide.

Razvojni krug krpelja zahtjeva tri toplokrvna domaćina, dok su se neki tako dobro adaptirali da mogu zatvoriti razvojni krug sa samo jednim domaćinom. Krpelji uglavnom nisu vrstno specifični,  što znači da im je sasvim svejedno hoće li se zakačiti na psa, mačku, čovjeka ili neko drugo toplokrvno biće.

Ukoliko se razvojni krug  prekine, krpelj može preživjeti dugi period i kibernirati cijelu zimu. Razvojni krug obično je kompletiran u roku od jedne godine, ali se može prolongirati i na period od 3 godine. Kada padnu sa domaćina krpelji migriraju na grmlje i tamo čekaju slijedeću priliku za svoj razvoj, odnosno vašeg psa ili mačku koji će se očešati o grm i pokupiti cijelu vojsku napasnika. Isto tako krpelj će se drage volje prikopčati i na vas, pa poslije šetnje u šumi treba prekontrolirati i kućne ljubimce i djecu pa i vas same.

Što se tiče sredstava za zaštitu od krpelja danas ih je na raspolaganju zaista cijeli niz. Osim dobro poznatih zaštitnih ogrlice i ampulica, danas su na tržištu prisutni i lijekovi u obliku tableta koji pružaju zaštitu u dužem vremenskom periodu. O najboljoj zaštiti, ovisno o navikama vašeg psa, svakako se posavjetujte sa vašim veterinarom.