Generalno, grupa A je najsklonija nastanku raka, a i prognoze su tu najlošije. Jedan od rijetkih izuzetaka je kožni melanom, kojemu je sklonija grupa 0.
Sklonost bolestima značajno je različita obzirom na krvnu grupu. Čak je i struktura rizika različita. Recimo, znamo da su kardiovaskularne bolesti prvi uzrok smrti u razvijenim zemljama. Ali, kod osoba krvnih grupa A i AB to bi se moglo povezati s visokom koncentracijom kolesterola (makar znamo da o uplivu kolesterola kod nastanka bolesti postoje bitno različiti stavovi), vjerojatno zato što u crijevima imaju manje alkalne fosfatoze. A to je enzim, čija je glavna funkcija razgradnja kolesterola i masnoće iz hrane. Nasuprot tome, kod grupa 0 i B glavni uzročnik srčanih bolesti nije toliko masnoća u namirnicama koliko debljina same osobe. Drugim riječima, nepodnošenje ugljikohidrata. Od njih se debljaju i time povećavaju rizik od bolesti.
Puno istraživanja potvrđuju da je rak više povezan s grupama A i AB, a najmanje s grupom 0. B je negdje između, kako za koji tip. Više je razloga za to. Mnogi od tumorskih antigena imaju osobine krvne grupe A, pa ih imunološki sustav te grupe smatra prijateljima. Ne stvara antitijela i omogućava lakše napredovanje bolesti. A ima još jedan problem. Krvna grupa A je, na neki način, gušća i sklonija stvaranju ugrušaka. Razlog je povećana koncentracija zgrušavajuće bjelančevine fibrinogena. Pomoću nje stanice raka se prilijepe na trombocite i stjenke krvnih žila, a to predstavlja početak širenja metastaza. Ovo ujedno objašnjava zašto oboljele osobe, koje koriste lijekove za razrjeđivanje krvi, imaju ujedno i manje metastaza.
Još nešto ne ide u prilog grupi A. Naime, antigeni krvnih grupa mogu prianjati na receptore nekih faktora rasta. Epidermalni faktor rasta (EFR) u normalnim okolnostima pomaže oporavku tkiva, ali treba znati i da neke vrste raka (pogotovo prostate, debelog crijeva i dojke) imaju stanice s visokom koncentracijom receptora EFR-a na površini. Povećano djelovanje faktora rasta povezuje se s lošom prognozom bolesti. EFR nosi na sebi antigensku determinantu, koja je usko povezana sa strukturom ugljikohidrata krvne grupe A. Generalno, grupa A je najsklonija nastanku raka, a i prognoze su tu najlošije. Jedan od rijetkih izuzetaka je kožni melanom, kojemu je sklonija grupa 0. Kod raka debelog crijeva nema poznate povezanosti.
Naravno da krvnu grupu ne možete izmijeniti, ali možete slijediti pravilan život, usklađen po krvnim grupama. Tako ćete najlakše postići biološki sklad i detoksikaciju. A to je ključno kod prevladavanja bilo kakvih loših sklonosti, vezanih za krvnu grupu.