Osim što pomaže kod procesa remineralizacije zubne mase, ksilitol sprečava razvoj najštetnijih bakterija u usnoj šupljini (Streptoccocus mutans), koje se doslovno hrane vašim zubima
Život bez karijesa podrazumijeva život bez šećera. Okrutno, ali realno. Dakle, ako ne koristite šećer, itekako je moguće da se i postojeći karijes povuče. Nema šećera – nema bakterija – nema karijesa. Ali, možete li uopće zamisliti život bez šećera? Bez kolača, sladoleda i zaslađenih pića? Je li opsesija za nezdravo slatko previše napredovala? Srećom, postoji i zdravi nadomjestak za šećer.
Ksilitol ima vrlo sličan (sladak) okus kao i šećer. To je i jedina sličnost. Ksilitol se najčešće radi od brezine kore, a inače se nalazi i u kukuruzu, šljivama, jagodama i malinama. U jetri čovjeka svaki dan se stvori približno 15 grama ksilitola. Istina je da i neke žvakaće gume sadrže ksilitol, ali u kombinaciji s drugim nezdravim zaslađivačima.
Ksilitol su počeli koristiti u Skandinaviji prije 70 godina. I to zato, što se za vrijeme rata teško dolazilo do uobičajenog šećera. Sve se pokazalo kao dobar potez. Naime, remineralizacija zubne mase je prirodni tjelesni mehanizam. Moguća je samo ako ima puno sline i ako je u slini povećana količina kalcija i fosfora. Sve to omogućava ksilitol. (Neovisan je od inzulina, pa je pogodan i za dijabetičare. Ima upola manje kalorija od šećera.) Osim procesa remineralizacije, ksilitol sprečava razvoj najštetnijih bakterija u usnoj šupljini (Streptoccocus mutans), koje se doslovno hrane vašim zubima. Kada su maloj djeci ponudili žvakaće gume (samo) sa ksilitolom, karijes je nestao ili se barem ublažio. Prilično je logično da se zubari protive ksilitolu. Ne zbog kvalitete, već zbog opstanka profesije.
Nabavka ksilitola i nije tako jednostavna, pogotovo u Hrvatskoj. U Sloveniji ga se može naći u nekim dućanima zdrave prehrane. Cijena je oko 15-20 €/kg. Odrasloj osobi, koja će ispirati usta ksilitolom 4 puta dnevno, kilo će potrajati otprilike 4 mjeseca. Zanemariv trošak u odnosu na korist. (Pri zaslađivanju ksilitolom, na početku treba pripaziti s količinom, dok se tijelo ne privikne. Moguća je rijetka stolica. Kasnije ga možete koristiti i do 200 g dnevno.) Usporedite s cijenama navlaka i proteza, pa će vam sve biti jasno. I još jedno važno upozorenje. Ksilitol se ne smije davati životinjama, naročito psima i mačkama. Već pri malim količinama dolazi do hipoglikemije, što podrazumijeva i životnu ugroženost.