U ovom se slučaju radi o kućama, uglavnom starinama, koje nisu etažirane, te samim tim nije izvršena izmjera netto stambenog prostora, kao kod etažnog vlasništva nekretnine. U takvim slučajevima cijena se ugovara po sistemu: viđeno – kupljeno, bez obzira na kvadrate iste te kuće. Ako kupca  zanima da li je  rečena kvadratura  'od oka' uistinu točna, i to mu je uvjet kupnje nekretnine, onda to treba istaknuti odmah pri izvidu nekretnine, i svakako prije potpisivanja Predugovora, što na žalost nije bio slučaj u priči koja slijedi:
Pred neko vrijeme jedan naš klijent kupio je starinu(starija useljiva kuća i okućnica) u istočnom dijelu prigrada. Bio je vrlo zadovoljan što je našao nešto takvo. Po svemu mu je nekretnina odgovarala, po veličini, lokaciji, i naravno cijeni.
No, obostrano zadovoljstvo, njegovo i naše posredničko što smo udovoljili klijentu, na žalost nije bilo duga vijeka.
Gospodin X. otišao je par tjedana po zaključenju Predugovora još jednom razgledati nekretninu, isplanirati eventualne građevinske radove na njoj, popravke i slično. Pri tome je išao i izmjeriti površinu nekretnine: Kad tamo–po njegovoj izmjeri 10 m2 manje. Manje od čega, kad nekretninu nije mjerio u trenutku kupnje?! Kupio ju je naime–u viđenom stanju.
I tu počinju nevolje. Obratio se nama kao Agenciji sa zahtjevom da prodavatelj srazmjerno tomu spusti cijenu ili on ide na raskid kupoprodaje. Ali srazmjerno čemu, kad je nekretninu vidio i kupio po cijeni koja je dogovorena upravo u trenutku viđenja nekretnine. Tada mu nekretnina nije bila ni mala ni neodgovarajuća, sve dok ju nije izmjerio. U vlasničkom listu je navedena površina zemljišne parcele na kojoj je sagrađena i upisana kultura zemljišta–kuća.
To je zapravo jedan propust koji se redovito događa na terenu prilikom kupnje kuća! Gotovo nikad se ne radi izmjera prostora u trenutku izvida i  ugovaranja kupoprodajne cijene. To ne traži prije svega kupac a potom ni prodavatelj. Mi kao posrednici možda po inerciji stvari propuštamo takvo što učiniti jer držimo da kupac želi nekretninu kupiti upravo–u viđenom stanju, da mu, to što vidi, i odgovara. Sličnih situacija ima naravno i sa stanovima, posebno kod novogradnje kad, danas popularno zvani, 'investitori' imaju interes prikazati što veću kvadraturu nekretnine, pa se sukladno tomu uzimaju različiti redukcijski faktori za balkone, lođe, spremišta i slično, a sve je prikazano kao ukupna kvadratura stana. Pa kad kupac konačno ide mjeriti netto stambenu površinu, najčešće se neugodno iznenadi  glede kvadrature.
Nadalje, takvih situacija ima i u stanovima koji su prodavani po stanarskom pravu, samo su iznenađenja ugodna jer se kvadratura mijenja u obrnutom smjeru – po izmjeri je uglavnom veća od one navedene u vlasničkom listu. Razlog tomu je što je u trenutku prodaje bilo u interesu korisniku stana da kvadratura zbog veličine otkupa bude–čim manja.
Međutim, kad je iznenađenje ugodno a kvadratura veća, kupac ne predlaže veću cijenu prodavatelju, već se pozove na to da je stan kupio u viđenom stanju i da je cijena određena sukladno tomu, a ne po kvadratu stana.
I tako, različiti 'aršini' za istu stvar, a mjerenja se uglavnom prebiju preko 'leđa' posrednika. I posebno u tom slučaju kupac i prodavatelj  traže pravno mišljenje, tko je tu kriv – a tko prav?
Nema tu zadovoljavajućeg odgovora, kad je sve napravljeno kao u ovom našem slučaju. Možemo Vam zato cijenjeni klijenti dati samo savjet za ubuduće: Morate se opredijeliti da li nekretninu kupujete točno po kvadraturi i sukladno tomu želite znati i cijenu stana, ili  Vam je nekretnina 'zapela za oko' baš takva kakva je i kakvom ju vidite i za takvu nekretninu Vam i cijena odgovara.
U prvom slučaju dobro izmjerite nekretninu, ako treba i više puta, prije potpisivanja Predugovora, ali se nemojte iznenaditi ako kvadrata bude više–pa prodavatelj povisi cijenu.
U drugom pak slučaju,  viđeno–kupljeno,  vrlo je teško uvažiti naknadne reklamacije!