Caladium, filadendron, difenbahija i kalanchoe su kućne biljke opasne za ljubimce, pa budite vrlo oprezni ukoliko ih imate kod kuće


Imate li kućnog ljubimca koji vam slobodno šeće po stanu, a ujedno ste ljubitelj biljaka, morate biti oprezni.

Naime, neke kućne biljke jednostavno ne idu zajedno s psom ili macom, osobito ako se radi o radoznalom stvoru koji ću svoju njušku uvijek staviti baš tamo gdje ne treba. Pojedine kućne biljke ozbiljno su otrovne, dok će druge samo izazvati neugodne prolazne simptome. Većina trovanja biljkama očituje se simptomima u probavnom traktu, dakle, proljevom i povraćanjem, no moguća su i po život opasna trovanja. Srećom, psi i mace rijetko se otruju biljkama, jer su količine koje oni pojedu, u odnosu na biljojede, vrlo male (mnogo je veća mogućnost trovanja biljkama ako za kućnog ljubimca imate pticu ili praščića).

Mladi psi, a osobito mlade mace, rado će sažvakati lišće fikusa ili drvo života koji stoje na podu. To će napraviti iz dosade ili jednostavno iz znatiželje. No, zalete li se zabunom na difenbahiju, caladium ili filadendron, neće to pokušati ponovo. Lišće ovih biljaka sadrži kristale koji se oslobađaju dok vaš ljubimac žvače lišće.

Oslobođeni kristali poput iglica se zabiju u sluznicu jezika i unutarnje strane lica što izaziva jaku bol i svrbež. Životinja si pokušava pomoći tako da njuškicu trlja o pod i predmete po stanu, a može doći i do jačeg oticanja njuške i jezika. U slučaju otekline, najbolje je potražiti pomoć veterinara, a sami možete pomoći tako da psu (maci) isperete usnu šupljinu običnom vodom. Pomoći će i hladan oblog. Običan ručnik ili kuhinjsku krpu smočite hladnom vodom, dobro ocijedite i držite psu ili maci na njuškici koliko vam dozvoli (5 minuta svakih 15 minuta bilo bi idealno).

Biljka caladium opasnija je od difenbahije jer, osim spomenutih kristala, sadrži i neke toksične proteine koji mogu, posebice kod mačaka izazvati simptome slične epileptičkom napadu, povraćanje te nagli pad krvnog tlaka.

Jedna od opasnih kućnih biljaka je kalanchoe. Ona sadrži glikozide koji, slično caladiumu ili filadendronu, mogu izazvati epileptični napad ili paralizu pojedinih mišićnih skupina. Kod ovakvih simptoma obavezno potražite pomoć veterinara, a ako sumnjate da je vaš ljubimac pojeo neku biljku, najbolje je da sa sobom ponesete uzorak "sumnjive" biljke.

Dakle, caladium, filadendron, difenbahija i kalanchoe su biljke koje je najbolje darovati prijateljima, razumije se, onima koji nemaju kućnog ljubimca. Kaktusi su svima poznati, a i kućnim ljubimcima na prvi pogled djeluju opasno pa ih neće namjerno dirati.

No, macama se može dogoditi da slučajno padnu na kaktus, posebno ako se radi o mladom mačiću, koji još nije naročito spretan, a pentra se posvuda. Zato je najbolje da kaktuse smjestite na dobro zaštićeno mjesto, tako da ne budu nadohvat.

Neće biti teško pogoditi da je upravo biljka odgovorna za zdravstveni problem vašeg ljubimca. Na podu ćete naći ostatke polusažvakanog lišća, a nerijetko ćete pronaći i povraćeni sadržaj. Biljka isto neće proći bez posljedica, pa će svaki ljubitelj biljaka odmah zamijetiti da nedostaje list ili neki njegov dio.

Smještanje biljaka na povišeno mjesto pomoći će ako imate samo psa, no, ako imate i mace, najbolje će biti da budete vrlo oprezni i da se dobro informirate o svakoj biljci koju namjeravate kupiti.