Mišićne distenzije i parcijalne rupture uvjerljivo su najčešći razlog zbog kojeg mladi i stariji sportaši traže pomoć sportskog fizioterapeuta. Kako su to, u pravilu, benigne ozljede, rijetko radimo puni pregled okolnih zglobova
Prije dva mjeseca za pomoć nam se obratila djevojka od 16 godina koja trenira borilačke vještine. Ukratko, pred kraj prošle godine osjetila je bol u lijevoj preponi, koja je kasnije dijagnosticirana kao mišićna distenzija - parcijalna ruptura te je savjet bio odmor. Roditelji su shvatili savjet ozbiljno i slijedeća tri mjeseca nije trenirala. Po postupnom ponovnom ulasku u trening, bol se vratila, kao i nemogućnost punog trenažnog opterećenja.
Pri pregledu, jasno je bilo vidljivo ograničenje pokreta oba kuka, što govori u prilog nekom od procesa na tim zglobovima. Kasniji RTG nalaz ukazao je na manju displaziju (slabiju razvijenost čašice zgloba), koja je bila podloga za razvoj bolnih preponskih sindroma.
U sportskoj fizioterapiji uvijek smo u potrazi za temeljnim uzrokom simptoma koji sportašu priječe normalni trening i natjecanje.
Mišićne distenzije i parcijalne rupture uvjerljivo su najčešći razlog zbog kojeg mladi i stariji sportaši traže pomoć sportskog fizioterapeuta. Kako su to u pravilu benigne ozljede, koje se relativno lako dijagnosticiraju i jednostavno liječe, rijetko radimo puni pregled okolnih zglobova, a trebali bi.
Naime, procesi na njima mogu biti direktni uzroci mišićne boli koja izgleda kao istegnuće, a u stvarnosti nije, ili pak mogu postaviti plodno tlo za mišićna oštećenja. Primjera kao što je ova djevojka godišnje vidimo nekoliko.
U konkretnom slučaju, displazija kukova nije tolika da bi zahtijevala zabranu sportskih aktivnosti. No, modifikacija trenažnog opterećenja, uz odgovarajuće terapijske vježbe, bila je nužna promjena koju smo učinili. Ona danas trenira bez bolova, uz određeni zaštitni režim koji ne utječe na njenu sposobnost za natjecanje. Kao i uvijek, pravilna i specifična dijagnoza pola je posla na putu k sanaciji ozljede ili bolnog stanja.