23.11.2013.
Lažna trudnoća
Lažna trudnoća je naziv za skup simptoma koji se razviju 6 do 12 tjedana nakon tjeranja kod kuja koje nisu gravidne. Tipični znakovi lažne trudnoće su pripremanje za okot, povećanje mliječnih žlijezda, laktacija.
Smatra se da je ovaj problem atavizam iz vremena kada su psi (vukovi) živjeli u čoporu pa su i one ženke koje nisu bile zaparene dohranjivale okoćene štence drugih kuja kako bi im šanse za preživljavanje bile što veće.
Pojavnost lažne trudnoće među kujama je čak oko 75% iako se taj postotak razlikuje po pasminama.
Kod onih kuja kod kojih će se razviti lažna trudnoća prvo se javljaju promjene u ponašanju: nemirne su, ne žele ići u šetnju, nisu raspoložene za trku ili igru, mnoge kopaju po stanu i pripremaju si mjesto za "okot", traže adekvatan ležaj, namještaju se i vrte kao da će zaista šteniti. Neke kujice se pretjerano maze sa vlasnikom pa i odbijaju hranu.
Nakon ove faze započinje faza laktacije, mliječne žlijezde se povećaju i iz njih počinje curiti mlijeko, kujica si liže trbuh, a neke se same sišu ili se neprestano ližu po trbuhu. U ovoj fazi često odaberu objekt svoje majčinske ljubavi: igračkicu, papuču,majicu vlasnika, te ga čuvaju. Kod nekih se u ovoj fazi može pojaviti i maternalna agresija.
Laktaciju dalje stimuliraju same kuje tako da se same sišu, odnosno tako da usvoje igračkicu, a ponekad pogriješe vlasnici, u želji da olakšaju tegobe - započinju istiskivati mlijeko. To ima isti efekt kao da mlijeko sišu štenci, pa produkcija mlijeka postaje sve veća.
Komplikacije u vidu mastitisa i dermatitisa od konstantnog lizanja su rijetke i u roku od 2 do 4 tjedna svi simptomi bi trebali nestati i bez ikakve terapije.
Preporučuje se da se kujici smanji unos tekućine pa je dobro da prvih nekoliko dana preko noći sklanjate zdjelicu sa vodom kako ne bi pretjerano pila. Ako je od onih koje se same sišu to morate spriječiti tako da ju obučete ili stavljanjem elizabeta ogrlice.
Kod jake produkcije mlijeka i /ili jako izraženih, ponekad i neurotičnih promjena u ponašanju, preporučujem terapiju lijekovima koji će smanjiti produkciju prolaktina. Tu spadaju neki humani lijekovi iz skupne dopaminskih agonista (bromocriptin) te veterinarski lijek iz iste skupine galatostop (cabergolin). Prvi je značajno jeftiniji i lako dostupan, no ponekad izazove smetnje od strane gastrointestinalnog trakta, koje su kod davanja cabergolina mnogo rjeđe.
Ove smetnje su prolaznog karaktera.
Jedino trajno rješenje kod kuja koje svaki puta nakon tjeranja imaju lažnu trudnoću sa jako izraženim simptomima je - sterilizacija.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani