Kod onih kuja kod kojih će se razviti lažna trudnoća prvo se javljaju promjene u ponašanju: nemirne su, ne žele ići u šetnju, nisu raspoložene za trku ili igru, mnoge kopaju po stanu i pripremaju si mjesto za "okot"…


Lažna trudnoća je naziv za skup simptoma koji se razviju 6 do 12 tjedana na­kon tjeranja kod kuja koje nisu gravidne. Tipični zna­kovi lažne trudnoće su pri­premanje za okot, povećanje mliječnih žlijezda, laktacija.

Smatra se da je ovaj problem atavizam iz vremena ka­da su psi (vukovi) živjeli u čoporu pa su i one ženke koje nisu bile zaparene do­hra­njivale okoćene štence dru­gih kuja kako bi im šanse za preživljavanje bile što ve­će.

Pojavnost lažne trudnoće među kujama je čak oko 75% iako se taj postotak razlikuje po pasminama.

Kod onih kuja kod kojih će se razviti lažna trudnoća prvo se javljaju promjene u ponašanju: nemirne su, ne žele ići u šetnju, nisu ras­položene za trku ili igru, mnoge kopaju po stanu i pripremaju si mjesto za "okot", traže adekvatan ležaj, namještaju  se i vrte kao da će zaista šteniti. Neke kujice se pretjerano maze sa vlasni­kom pa i odbijaju hranu.

Nakon ove faze započinje faza laktacije, mliječne žli­jezde se povećaju i  iz njih počinje  curiti mlijeko, kujica si liže trbuh, a neke se sa­me sišu ili se neprestano ližu po trbuhu. U ovoj fazi često odaberu objekt svoje maj­činske ljubavi: igračkicu, pa­puču,majicu vlasnika, te ga čuvaju. Kod nekih se u ovoj fazi može pojaviti i maternalna agresija.

Laktaciju dalje stimuliraju same kuje tako da se same sišu, odnosno tako da usvoje igračkicu, a ponekad pogriješe vlasnici, u želji da olak­šaju tegobe - započinju istis­kivati mlijeko. To ima isti efekt kao da mlijeko sišu štenci, pa produkcija mlijeka postaje sve veća.

Komplikacije u vidu mastitisa i dermatitisa od konstantnog lizanja su rijetke i u roku od 2 do 4 tjedna svi simptomi bi trebali nestati i bez ikakve terapije.

Preporučuje se da se kujici smanji unos tekućine pa je dobro da prvih nekoliko da­na preko noći sklanjate zdje­licu sa vodom kako ne bi pretjerano pila. Ako je od onih koje se same sišu to morate spriječiti tako da ju obučete ili stavljanjem elizabeta ogrlice.
Kod jake produkcije mlijeka i /ili jako izraženih, po­nekad i neurotičnih promjena u ponašanju, prepo­ručujem terapiju lijekovima koji će smanjiti produkciju prolaktina. Tu spadaju neki humani lijekovi iz skupne do­paminskih agonista (bro­mocriptin) te veterinarski lijek iz iste skupine galato­stop (cabergolin). Prvi je značajno  jeftiniji i lako dostupan, no ponekad izazove smetnje od strane gastrointe­stinalnog trakta, koje su kod davanja cabergolina mno­go rjeđe.

Ove smetnje su prolaz­nog karaktera.

Jedino trajno rješenje kod kuja koje svaki puta nakon tjeranja imaju lažnu trud­noću sa jako izraženim sim­ptomima je - sterilizacija.