Bolovi u peti, naročito pri hodanju, čest su razlog radi kojega pacijenti traže pomoć u Scipionu. Dva su najčešća uzroka takvih smetnji. Jedan je plantarni fascitis (popularni “petni trn” ), dok je drugi upala, odnosno bolno stanje ahilove tetive, na njenom hvatištu za petnu kost. Ta su dva stanja, u stvari, jedno te isto. Naime, široki ligament stopala, kojeg nazivamo plantarna fascija možemo nazvati i produžetkom ahilove tetive koji se proteže gotovo do nožnih prstiju. Tako ova dva bolna stanja postaju u stvari jedan te isti sindrom prenaprezanja, koji se manifestira na dva različita načina.
No, pored “pravih” bolnih stanja ahilove tetive koji podrazumijevaju njeno manje ili veće oštećenje, u praksi vidimo i situacije koje posve naliče na one prave, ali to nisu. Bolnost pri hodanju, bolnost na dodir na hvatištu ahilove tetive za petnu kost, sve je tu, ali nedostaje oštećenje, bilo tetive ili kosti. Iako je moguće da i takvi pacijenti imaju oštećenja koja nisu vidljiva na palpaciju, ili kroz ultrazvučnu ili RTG dijagnostiku, češće no drugačije, radi se o mehaničkom poremećaju koji svoje korijene ima u slabije pokretnim malim zglobovima stopala, naročito onima ispod kičice. Prepoznavanje ovakvih stanja izrazito je važno, jer kod njih klasična fizioterapija usmjerena na smirivanje upale i poticanje cijeljenja, neće biti od pomoći, a simptomi mogu trajati i godinama.
Jedan takav ekstremni primjer imali smo prošloga mjeseca. Muškarac, 49 godina, sa bolovima u desnoj peti koji su prisutni već godinu i pol. Do sada je bio na više fizioterapija, terapiji udarnim valom, kontinuirano izvodi vježbe istezanja, nosi ortopedske uloške, ali se bolnost ne smanjuje. Pregledom, jasno se ustanovila slaba pokretljivost tzv. subtalarnih zglobova, te nekih zglobova tarsusa. Učinjena je jedna terapija mobilizacijskim tehnikama u trajanju od 10-ak minuta. Odmah po terapiji nije bilo bolova pri hodanju niti na dodir, kao niti na kontroli tri tjedna poslije.
Ponekad, kompleksni problemi imaju jednostavna rješenja.