-
Plivanje je dugo smatrano „savršenom“ tjelovježbom za oboljele od artroze kuka i koljena, ponajprije zato što je kod smanjenog obujma pokreta i smanjene snage donjih ekstremiteta, koje prate oštećenja hrskavice, izvođenje pokreta u vodi olakšano. Ipak, neka su istraživanja pokazala kako intenzivno plivanje može, a u nekim slučajevima, i neizostavno dovodi do pogoršanja simptoma.
Pacijenti najčešće osteoartritis doživljavaju kao „trošenje hrskavice“ u zglobu te je njihov interes okrenut traženju načina i metoda koje mogu „obnoviti“ tu istu hrskavicu. U tom smislu valja reći da danas ne postoji lijek, tableta, injekcija ili kakav drugi aktivni kemijski ili biološki agens koji dokazano obnavlja zglobnu hrskavicu napadnutu artrozom. Adekvatno liječenje zasniva se na kompleksu terapijskih metoda i uključuje lijekove, fizioterapiju te operativne zahvate.
S fizioterapijom u najširem smislu treba započeti što je ranije moguće, a cilj je smanjiti ili ukloniti simptome te uspostaviti i održati maksimalnu moguću funkciju zgloba i okolnih mekih tkiva. U tom smislu, koristi se ledena terapija, elektroterapija, magnetoterapija, laser, ultrazvuk, tople procedure, metode manualne medicine, a u novije vrijeme i terapija udarnim valom. Poseban dio fizioterapije je i kinezioterapija, dakle vježbanje i uopće program trajne fizičke aktivnosti za oboljele.
Valja napomenuti da smo napustili princip isključivo poštednog režima života kod oboljelih od artroze i to stoga što su istraživanja na većem broju oboljelih tijekom dužeg vremenskog perioda pokazala da oni pacijenti koji se bave fizičkom rekreacijom (dakle, i dalje „troše“ svoju hrskavicu), u odnosu na one koji su fizički neaktivni (dakle, ne „troše“ hrskavicu), imaju dva puta manju šansu doći u stanje koje zahtjeva operativni zahvat te imaju ukupno manje simptome u odnosu na poštednu grupu. Iako se to može činiti kontradiktornim, valja napomenuti da hrskavica, iako bez mogućnosti klasične regeneracije, nije mrtvo tkivo, već živi organ za čiju je adekvatnu funkciju potrebna fizička aktivnost te je važno preostali dio hrskavice u zglobu održavati u punoj kondiciji.
Plivanje je dugo smatrano „savršenom“ tjelovježbom za oboljele od artroze kuka i koljena, ponajprije zato što je kod smanjenog obujma pokreta i smanjene snage donjih ekstremiteta, koje prate oštećenja hrskavice, izvođenje pokreta u vodi olakšano. Ipak, neka su istraživanja pokazala kako intenzivno plivanje može, a u nekim slučajevima, i neizostavno dovodi do pogoršanja simptoma. Stoga, u koliko se želite baviti rekreativnim plivanjem, a imate artrozu, naročito koljena ili ramena, konzultirajte se sa svojim liječnikom ili fizioterapeutom o tome kako i koliko plivati u vašem konkretnom slučaju, ne bi li ono pomoglo smanjiti vaše simptome i održalo vas pokretnim, umjesto da vam našteti.