Kad se čovjek nađe pred dijagnozom dijabetesa, znači da stvari već odavno ne funkcioniraju dobro. VLASTITE GREŠKE VEĆ ODAVNO VODE PREMA SAMOUNIŠTENJU. Sada treba gasiti vatru. A to nije lako ako BITNO ne mijenjamo životne navike. Bilo kako bilo, tablete za regulaciju šećera su blaži izbor. One stimuliraju gušteraču, kako bi se izlučilo više inzulina. Mehanizam djelovanja nije u potpunosti razjašnjen iako neke činjenice nisu sporne. Djelovanje na već oslabljenu gušteraču dugoročno ne donosi ništa dobro. Posljedice su teške, ali ne toliko drastične kao kod dodatnog inzulina. Recimo, rizik od infarkta tako se povećava za 2,5 puta, ako kao usporedbu uzmemo samo dijetu (bez lijekova). Povećana je i mogućnost za pojavu žutice, anemije ili kakvog kožnog osipa. MOGUĆE SU I  PO ŽIVOT OPASNE EPIZODE NISKOG ŠEĆERA (HIPOGLIKEMIJA). Uglavnom, nekima tablete pomažu neko vrijeme, a nekima ni to. Kod inzulina je sve još puno gore. NEMA LIJEKOVA KOJI MOGU NEŠKODLJIVO ZAMIJENITI GUŠTERAČU.
Ukoliko bolujete od dijabetesa tipa 2, pravilna dijeta može vas relativno brzo osloboditi svih lijekova. Primamljivo? Proporcije idealne dijete bile bi 80-90% ugljikohidrata, 5-12% proteina i 5-10% masti. Povrće je u prvom planu, pogotovo nekuhano. Svu hranu životinjskog porijekla treba eliminirati, kao i rafinirane namirnice s mnoštvom konzervansa. Dijabetičari bi također trebali izbjegavati biljna ulja (uključujući maslinovo ulje), margarin i sve druge koncentrirane masnoće. Orašasti plodovi, suho voće i voćni sokovi također su nepoželjni. Voće u umjerenim količinama je dopušteno. CILJ JE SMANJITI TEŽINU I IZBACITI ŠTO VIŠE NAGOMILANIH OTROVA. Potreba za inzulinom i drugim lijekovima smanjit će se vrlo brzo. Prema nekim analizama, tri četvrtine dijabetičara MOŽE VREMENOM RAČUNATI NA POTPUNO ODBACIVANJE SVIH LIJEKOVA. Kod dijabetičara tipa 1 obično se ne može u cijelosti eliminirati inzulin, ali i smanjenje doze je uspjeh.
Ovdje ću navesti i neke dodatke, koji mogu biti od koristi, iako pri pravilnoj prehrani obično ničega ne nedostaje. Vitamin E pomaže kontrolu krvnog šećera, a vitamin C smanjuje štetu zbog visoke razine glukoze u krvi. Time se djelomično usporava i starenje. Kažu da pomaže i krom.
Terapeutsko gladovanje ima važnu ulogu u tretmanu dijabetesa tipa 2 (kod tipa 1 se ne preporučuje). Prema jednoj studiji iz Rockefeller instituta u New Yorku, ovakav tretman nema negativnih posljedica, ali je preporučljivo provođenje pod nadzorom. Moguće je postići oporavak funkcije gušterače, a ČESTE SU I KOMPLETNE REMISIJE. Istovremeno se poboljšava i stanje krvnih žila. Važno je da se gladovanju ne pristupa prerano, već je bolje tome pristupiti nekoliko mjeseci nakon početka dijetnog režima. Za pacijente, koji su izrazito gojazni, gladovanje treba nakon nekog vremena ponoviti. Još nešto. Molim vas da ne miješate štrajk glađu s terapeutskim gladovanjem. Ciljevi i psihičko stanje su potpuno različiti, pa tako i konačni ishod.
Nažalost, današnjim dijabetičarima ne nude se opcije, o kojima bi oni svakako htjeli više čuti. Neki čak i sami otpočetka insistiraju na inzulinu, ne razmišljajući puno o pogubnim posljedicama. Koliko šećeraša bespotrebno trpi SAMO ZATO ŠTO NE ZNAJU ZA NIŠTA BOLJE OD ONOGA ŠTO IM SE NUDI? Koliko liječnika bespomoćno gleda u svoje pacijente, koji propadaju naočigled? A tako je lijepo biti zdrav...