Do smanjenja pritiska na živce ne dolazi lako, naprosto zato što su ligamenti čvrste tvorbe i ne daju se jednostavno smekšati
Trnci u prstima, slabost mišića šake, koja se očituje u ispadanju predmeta, otok prstiju, naročito ujutro i bol mogu biti simptomi neugodnog poremećaja karpalnog tunela. Njegov je uzrok suženje karpalnog tunela, kojeg sačinjavaju jedan široki ligament i kosti šake, a kroz njega prolaze tetive i živci. Upravo onda kada su živci unutar tunela pritisnuti do mjere da je njihova provodljivost slaba, dolazi do opisanih simptoma.
U situacijama kada se simptomi ne smanjuju niti jednim danas dostupnim konzervativnim pristupom liječenju, indiciran je operativni zahvat u kojem se presijeca jedan ligament i tako vrši dekompresija pritisnutih mekih struktura. No, operacija se izvodi rijetko.
Cilj liječenja je, dakle, smanjiti pritisak na tetive i živce. U tu svrhu koristi se cijeli niz dostupnih fizioterapijskih metoda, od lasera, ultrazvuka, pulsne magnetoterapije i elektroterapije, pa do specifičnih vježbi i manualnog liječenja.
No, do smanjenja pritiska ne dolazi lako, naprosto zato što su ligamenti čvrste tvorbe i ne daju se jednostavno smekšati.
Zato pritisak nastojimo smanjiti na tri načina.
Prvi način je poboljšanje pokretljivosti zgloba šake i malih zglobova zapešća. Mobilizacija i manipulacija tim zglobovima pokazala se odličnim postupkom za postizanje tog cilja i to do mjere da jedan dio pacijenata osjeti olakšanje već poslije prve terapije.
Drugi način je istezanje ligamenta koji se skratio trakcijskim metodama, kao i metodama duboke frikcijske masaže, što je nešto kompliciraniji postupak, ali u kombinaciji s ostalim zahvatima može donijeti daljnje olakšanje.
Treći način je istezanje tetiva koji, kao i vježbe mobilnosti koje pacijent za vrijeme terapije izvodi samostalno, a poslije završenog liječenja nastavlja provoditi kao dio prevencije, u pravilu donosi daljnje olakšanje.
Ostale fizioterapijske metode generalno su simptomatološke i smanjuju otok, bol i upalni proces te ih koristimo kao pomoć u tzv. funkcionalnom liječenju.
Ukupna terapija može potrajati više tjedana (rijetko i mjeseci) do potpunog uklanjanja simptoma.