06.04.2000.
Liječenje toplinom
Toplina je sjajna poluga, koja primijenjena kao dio terapije može znatno ubrzati cijeli proces liječenja kroz smanjenje bolova i smirivanje upala, pogotovo onih kroničnih. Dva su osnovna načina primjene- prvi je dovođenje topline iz okoline, dok se drugi sastoji u zadržavanju na površini onog njenog dijela kojeg tijelo samo proizvodi.
U kliničkoj primjeni, dakle onoj koju provodimo u strogo kontroliranim uvjetima, razlikujemo intenzivne i blage tople procedure. Od ovih prvih su najčešće u primjeni parafinski oblozi, infra-crveno zračenje i u novije vrijeme laser. Za njih je specifično da se primjenjuju na malim tjelesnim površinama i imaju vrlo intenzivan učinak na tretirani segment, ali i na tijelo u cjelini. Tako s njima izazivamo u prvom redu snažnu vazodilataciju (širenje krvnih žila), pa hiperemiju (ubrzani optok krvi), ubrzavanje metabolizma (izmjenu tvari na staničnoj razini), opuštanje mišića (vrlo važno djelovanje kod bolnih stanja koja su praćenja mišićnim spazmom), te čitav niz specifičnih biokemijskih procesa. No, kada primijenimo toplinu, reagirati će i tijelo u cjelini, pa ma kako bio mali segment koji se tretira. Tako će se ubrzati rad gotovo svih unutarnjih organa, posebno srca, jetra, slezene i bubrega. Svi su ti efekti iznimno blagotvorni kod kroničnih stanja poput artritisa, artroza, lumbalgija, spondiloze, reumatoloških oboljenja, zatim u kasnijim fazama liječenja izvrnuća zglobova, oštećenja mekih tkiva (ligamenata, mišića, tetiva), te kao uvod u druge terapijske tehnike (prije vježbi, masaže ili ultrazvučne terapije). Pod blagim toplinskim procedurama prije svega mislimo na vlažne tople obloge, koje možete primijeniti i u kućnoj režiji. Oni su nešto manje invazivni od ostalih načina liječenja toplinom, te je i terapijska vrijednost slabija, ali su s druge strane manje i moguće nuspojave. Vrlo je jednostavno namočiti ručnik u toplu vodu, te ga direktno staviti na bolno mjesto. Dobro je preko njega još postaviti najlon vrećicu i na nju još jedan ručnik ili deku, kako bi se spriječilo odavanje topline u okolni prostor. Takav topli oblog treba držati desetak do petnaest minuta, nakon čega se skida i ostavlja tretirani segment otkriven da bi se njegova temperatura vratila na normalni nivo. Nije dobro pretjerivati i grijati bolno mjesto duže vrijeme, niti s velikom učestalošću. Sve su to stvari koje trebate dogovoriti sa liječnikom ili fizioterapeutom, a da bi ste ih radili točno onako kako je dobro i bez negativnih popratnih pojava. Moram reći da je topla terapija STROGO ZABRANJENA na mjestima proširenih vena, svježih upala, kod virusnih ili bakterijskih bolesti, svih akutnih stanja, povišenog krvnog tlaka, nekih bolesti srca i još cijelog niza oboljenja. Stoga pitajte za savjet!
Još je jedan zgodan način liječenja toplinom kojeg slobodno koriste mnogi, a on se sastoji u zadržavanju one topline koju tijelo samo proizvodi na jednom dijelu njegove površine. Tako su postali popularni steznici za križa izrađeni od elastičnih materijala, koji nošenjem mogu smanjiti bolove kod degenerativnih promjena i olakšati kretanje. Slični se steznici proizvode i za koljena kod artroza. No, moram reći da iako neće izazvati ozbiljnije nuspojave, njihovo nošenje u dužem vremenskom periodu smanjuje snagu okolnih mišića (trbuha i leđa, odnosno prednje i stražnje lože natkoljenice). Stoga ih je dobro koristiti tek povremeno i kao pomoć, a u isto vrijeme nastojati izliječiti, ili barem zaliječiti osnovno oboljenje.
Naravno da se u liječenju onih bolesti koje zahvaćaju sve organske sustave koriste i tople procedure za cijelo tijelo (vodene kupke, svjetlosne kupke, parna kupelj, sauna), ali to je jedna druga priča u kojoj se ništa ne radi bez stroge kontrole i nadzora, upravo zbog mogućih nuspojava i agresivnosti tih metoda.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?