Kako noviji i „jači“ lijekovi izlaze na tržište, tako se umnožava i količina nuspojava kojima su pacijenti izloženi. Prema najnovijim švedskim istraživanjima, gotovo dvije trećine korisnika lijekova na recept trpi jednu ili više nuspojava, koje zahtijevaju dodatno liječenje


Često čitamo o pomami za novim lijekovima, koji su tek izašli na tržište. Nekako smo spremni povjerovati da će nam s njima biti bolje. Više će nas liječiti, a manje trovati. Očekivanja su logična, jer lijek i ne bi trebao doći u prodaju ako nije nimalo bolji od prethodnih. Njemačko udruženje za lijekove analiziralo je 39 novih lijekova koji su izašli na tržište tijekom 2010. i 2011. godine. Utvrdili su da proizvođači uspoređuju sigurnost i efikasnost najčešće samo u odnosu na placebo (šećerne tablete). Jako rijetko u odnosu na postojeće lijekove. To je loša vijest, a u udruženju procjenjuju da se na takav način skrivaju ključne informacije. Obično to znači da novi lijek nije ništa bolji od starog, ali „novost“ se uvijek može bolje naplatiti.

Kako noviji i „jači“ lijekovi izlaze na tržište, tako se i umnožava količina nuspojava kojima su pacijenti izloženi. Prema najnovijim švedskim istraživanjima, gotovo dvije trećine korisnika lijekova na recept trpi jednu ili više nuspojava, koje zahtijevaju dodatno liječenje. Možda se čak više troši na dodatna liječenja nego na osnovnu bolest. Evo, citostatik Sutent su hvalili na sva usta (riječ je o tzv. „pametnom“ lijeku, koji navodno cilja samo stanice raka), a sada se utvrdilo da izaziva iznenadne probleme s radom srca i unutarnjim krvarenjima, koji često završavaju smrću. Malo u suprotnosti s očekivanjima javnosti, gdje se obično procjenjuje da je „pametni“ lijek i sigurniji lijek. No, činjenica je da se često umire zbog terapije, a ne zbog bolesti.

Primjera ima još mnogo. Koristite li antidepresive? Izuzetno su popularni, pogotovo u svjetlu činjenice da se novi psihijatrijski poremećaji smišljaju gotovo svakodnevno. Evo, istraživanja pokazuju da 50% terapija antidepresivima neće smanjiti depresiju. Ukratko, neće imati nikakvog utjecaja na vaše stanje. Vjerovali ili ne, to je možda i dobra vijest. Oni slabije sreće tako će navući kronični depresivni sindrom (pogoršanje stanja uzrokovano lijekovima), što se onda podvrgava dodatnom intenzivnom liječenju.

Najnoviji lijekovi za dijabetes tipa 2 (Januvia i Byetta) utrostručuju rizik od raka gušterače, što originalna istraživanja o sigurnosti lijeka nisu niti spomenula. Ovakva naknadna saznanja farmaceutima i nisu pretjerano bitna, jer se gube u moru sličnih saznanja, na koje su mnogi već odavno otupjeli.