26.01.2014.
Lijekovi - pomoć ili nemoć?
Doslovno smo zatrpani lijekovima svih vrsta. Možete li zamisliti život bez farmaceutske pomoći za opstipaciju, nervozu, žgaravicu, žute prišteve, ćelavost i probadanja u žličici? Što ako naraste LDL kolesterol? A nisko željezo? Sumnjiva fleka na nezgodnom mjestu?
Postali smo kontejneri za tablete, praškove i sirupe. Davimo se u kemikalijama, koje baš ništa ne liječe. Da, dobro ste čuli. Sve osim (donekle i ograničeno) antibiotika ne služi liječenju, već samo ublažavanju i maskiranju simptoma. (Na uzrok bolesti ne djeluju niti slučajno.)
Kemikalije se vežu uz određene receptore i tako mijenjaju direktive za neke procese unutar organizma. Iako nas farmaceutska industrija uvjerava da današnji lijekovi djeluju na receptore s laserskom preciznošću, rezultati su obično razočaravajući. Naime, mnogi različiti tjelesni sustavi imaju iste receptore, što znači da će djelovanje biti i na mnogim područjima, gdje to nikako ne bismo željeli. To se, jednostavno, ne može izbjeći i zbog toga su nuspojave skoro pa redovite. Upozorit ću na najopasnije solucije, bez svrstavanja po stupnju štetnosti.
Statini smanjuju krvni kolesterol, što već ionako (po najnovijim saznanjima) možda i nema smisla. Uz to, uzrokuju slabost u mišićima, a potiču i stvaranje određenih tipova raka.
Anti-TNF lijekovi (protiv bolova) mogu također uzrokovati rak, ali i tuberkulozu.
Pokazalo se da Prozac i slični antidepresanti povećavaju sklonost suicidu, a izazivaju i ovisnost. Njihova uloga posložena je na lažnim premisama. Zapravo, u mozgu ne postoji nikakav kemijski dizbalans, kojeg bi trebalo ispraviti Prozacom.
Neki novi antipsihotici (Risperdal, Zyprexa i sl.) došli su s glamuroznim najavama, ali korisnicima su stvorili samo nevolje. Pokazalo se da povećavaju rizik od Alzheimerove bolesti i ubrzavaju mentalno propadanje u starosti. Dovode do depresije.
O Aspirinu kruži toliko lijepih priča, da ih mnogi korisnici piju poput svakodnevnih bombona, nadajući se da će ih tako zaobići srčani i moždani udari. U realnosti, moždani udari su s njima 7 puta češći, o opasnim krvarenjima u gastro-traktu da i ne govorimo. Znate li da za mnoge lijekove iz iste grupe uopće nije dokazano protuupalno djelovanje?
O hormonskoj nadomjesnoj terapiji i antibaby pilulama dugo su se lomila koplja. Sada je nedvojbeno i potpuno jasno da imaju kancerogeni učinak.
Ovaj put neću trošiti riječi za citostatike. Samo ću preporučiti krajnji oprez i dobru informiranost. I naravno da za većinu lijekova postoji dobra alternativa. Budite strpljivi i uporni. Sve se može naći.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?