Svaka biljka koju unesemo u organizam djeluje na njega, htjeli mi to ili ne. Ako znamo kemijski sastav i kako biljka djeluje, možemo to „iskorištavati“.  Najobičnija vrtna salata postat će ljekovita biljka ako ju pojedemo u količini prosječne zdjele, te će djelovati opuštajuće i blago sedativno


Moje ime je Martina Bogdanić, fitoaromaterapeut sam i vodim Udrugu za fitoaromaterapiju „Studio Martina&Natura“. U ovoj rubrici pisat će se pomalo o svemu prirodnom. O mom obožavanom ljekovitom bilju, eteričnim uljima, čajevima, prirodnoj kozmetici, ponekom receptu, pomalo o šumskom pogledu na život. Nadam se da ću vam prenijeti svoju ljubav prema ljekovitom bilju, koje je neizostavni dio priče o pogledu na život kroz prirodu.

Za početak i zagrijavanje, nešto naoko jako banalno, dva vrlo često upotrebljavana pojma - ljekovito bilje i eterično ulje.

Ljekovita biljka je praktički svaka živa biljka koja raste na Zemlji. Što to znači? To znači da je tijelo svake biljke sastavljeno od različitih fitokemijskih tvari koje različito djeluju na ljudsko tijelo. Svaka biljka koju unesemo u organizam djeluje na njega, htjeli mi to ili ne. Ako znamo kemijski sastav i kako biljka djeluje, možemo to „iskorištavati“.  Najobičnija vrtna salata postat će ljekovita biljka ako ju pojedemo u količini prosječne zdjele. Njezin aktivni sastojak laktukarij djeluje opuštajuće i blago sedativno.

Nekad  su fitokemijske tvari nekih biljaka otrovne za ljudski organizam i tek se u vrlo malim dozama ili na poseban način priprave smiju koristiti. Primjerice, tuja, od koje se posebnim načinom ekstrakcije u laboratoriju radi lijek za srce, konzumiramo li ju klasičnim oralnim oblikom (kao čaj) postaje otrovna za ljudsko tijelo. No, ponekad su te fitokemijske tvari ljekovite i pretežito neopasne za ljudski organizam, pa biljke koje ih sadrže u velikom broju svi poznajemo pod nazivom „ljekovito bilje“ (tu spadaju menta, kamilica...). Ponekad opet, neke su biljke zaista ljekovite, ali ako zaboravimo na stanje u kojem se nalazi naše tijelo, mogu nam naškoditi. Primjer je biljka preslica, koja kod osoba izrazito niska tlaka može svojim jakim diuretskim djelovanjem još više sniziti tlak i eto nas u problemima.

Eterična ulja samo su jedan mali, ali izrazito kemijski djelotvoran, dio ljekovite biljke. To su ekstrakti iz posebnih žlijezda biljke, smjese ponekad i više stotina kemijskih spojeva. Dobivaju se posebnim načinima destilacija i prešanja i zapravo ne predstavljaju kompletnu ljekovitost biljke, jer im nedostaje sinergija drugih kemijskih spojeva. Možemo ih nazvati „prvom pomoći“ ili „tabletama“ ljekovitog bilja, jer djeluju brzo i ciljano. U prosjeku se iz tijela izlučuju u roku od  30 minuta, dok tragovi „klasično“ uzimanog ljekovitog bilja (čaj) ostaju u tijelu danima. Eterična ulja mogu učiniti čuda u vrlo kratkom roku, no, baš je zbog njihove jačine njihova upotreba opasnija, a potencijalno i pogubna. Već i samo nanošenje na kožu može izazvati opekline i rane, te se treba držati onih provjereno blagih za ljudsko tijelo, o čemu ćemo pisati u narednim člancima.

Toliko za ovaj mini početak, i ne zaboravite popiti šalicu vašeg omiljenog čaja!