07.08.2003.
Ljetna rapsodija
O kvaliteti vrućih ljetnih dana postoje različita mišljenja. Ovisno kako promatrate stvari. Neki će reći da je prženje na 36 stupnjeva idealno za dopust. Razvališ se na plaži, mazanje faktorom 50 i sunčeve zrake ubrzo dovedu do sasvim prijatnog drijemeža. Povremeno buđenje ima samo jednu funkciju-okretanje na drugu stranu, u svrhu ravnomjernog tamnjenja. (Dobro, sunce iscrpljuje, pa valja razmisliti i o hrani.) Eh, baš smo se dobro odmorili i proveli KVALITETAN odmor.
Ali, nismo svi isti. Sunčana pržiona može biti i motiv za obiteljsko ljetno roštiljanje. Zamislite divotu: cijela porodica, upekao zvizdan, a hrana spremna. RAŽNJIĆI, ČEVAPČIĆI I KOBASICE. (Sve, odreda, narodna jela.) A pive se hlade u potoku. Problem bi mogao biti sa sigurnosnog aspekta. Paljenje vatre u šumi vrlo je opasno i to sigurno nećete pokušavati. (Želite li da i vas proguta plamen?) Dakle, pravac livada! Uz pojačane mjere opreza. Što zbog plamena, što zbog otrovnih zubiju, koji vrebaju po grmlju. Nezgodno je što vesela vatrica grije i zimi i ljeti. Istina je, zimsko roštiljanje nije se baš udomaćilo. Svima odgovara ovaj ljetni vrućinski dodatak. I nitko se ne buni. LAGANO ZAGORENI KOMADIĆI MESA dovoljan su mamac, da bi i prateće nedaće bile potpuno zanemarene. Ma, može li uopće netko biti indiferentan prema bezobrazno zamamnim mirisima ljetnog roštilja? Prema pravoj ljetnoj rapsodiji. Koncentracija pozitivnih vibracija učinit će da vam prodorne sunčeve zrake ne izazovu slabost kao čekanje u koloni pregrijanih gmižućih automobila. Uostalom, punjenje dobropečenim životinjskim lešinama, zaliveno mlazovima precizno rashlađene pive, naprosto baca u ekstazu. (Volite li BIJELI BUBREG?) Lagano probavljanje u travi, punoj glasnih zrikavaca i šarenih leptira, djeluje kao dobar način provođenja vrućih dana, zar ne?
Ovisno o ambicijama i apetitu, moguće su i proširene verzije ljetnih pečenjara. OD JANJETINE DO VOLA NA RAŽNJU. Ruku na srce, vol je već dosta zahtjevan zahvat, prikladan za političke i druge mitinge. (KOMAD VOLA ZA GLAS NA IZBORIMA??) Poprilično je velika šansa da će se svi dobro najesti. Tko je za BJELANČEVINE NA KILO?
Pa, kada već govorimo o gastronomiji, razmotrimo malo i alternativne užitke. S puno više vode. A BEZ VRELINE ŽIVOTINJSKE KRVI. Većina će reći (neki iskreno, neki neiskreno) da ih ljetno bogatstvo voća i povrća ispunjava optimizmom. Asortimanom, cijenom i kvalitetom. Ako bih već morao nešto izabrati, izabrao bih lubenicu. I ne hajem puno za mišljenjem da je to SAMO voda. (Volim reći da je u pitanju LJEKOVITA VODA.) Kakva razlika u odnosu na jeftine sirupe od ananasa ili šumskog voća!
Pravo osvježenje mogli bi vam pružiti «sirovi» dani. Pune zdjele raznolike salate i obilje voća. (Mogućnost da svisnete od gladi nije velika.) Odmor za štednjak uistinu je dobrodošao. Ionako se generalno može reći da hrana kuhanjem gubi na nutricionističkoj vrijednosti. PONEKAD POSTAJE I ŠTETNA. (Već znate da je rajčica izuzetak.) Ljeto je doba kada se akumuliraju vitamini i minerali za zimsko razdoblje. Onda je takvih vrijednosti znatno manje. Ako već morate kuhati, neka to bude kuhano povrće. Pada mi na pamet punjena paprika na vegetarijanski način. Umjesto mesnog nadjeva, koristi se mljeveni seitan (pšenično meso). Može i tofu salama. (Za neupućene, ove namirnice već odavno ne spadaju u bizarna istočnjačka čuda. Mogu se nabaviti na sve više mjesta.) Umjesto riže, ponekad se upotrebljava proso.
Već čujem očajni vrisak zagriženih ljubitelja mesa, kojima PARCELIRANA ŽIVOTINJA PREDSTAVLJA ZAKON. Uf, izbjegavajmo sada žešće rasprave. Vrijeme je odmora i uspavljujućih valova vrućine.
Slijedeći put: Tko razumije prirodu?
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?