Ljubičica se tradicionalno najčešće koristila za probleme respiratornog sustava, protiv upala grla, kašlja, bronhitisa...
Iako je većinom doživljavamo samo kao jednog od prvih vjesnika proljeća, ljubičica je i ljekovita biljka. Njeno latinsko ime je Viola odorata, što nas odmah podsjeća na njenu rođakinju u rodu Viola (ljubica) Violu tricolor ili divlju maćuhicu.
Dakle, i divlja maćuhica (ne i kultivar) je poznata i cijenjena ljekovita biljka o kojoj ćemo više reći jedan drugi put.
Naša „obična“ divlja, mirisna, plava ljubičica potpuno je zanemarena biljka koja se tradicionalno najčešće koristila za probleme respiratornog sustava, protiv upala grla, kašlja, bronhitisa, ali i protiv astme. Možda je zato u narodu rašireno vjerovanje da za sreću i zaštitu od loših energija treba pojesti prvu ljubičicu koju nađemo u proljeće. Loša energija najveća je kod bolesti, a stavljeno u okvire proljeća, to je najčešće kakva respiratorna tegoba.
Ljubičica se može koristiti kod svih oblika kašlja, ali najviše se preporuča kod produktivnog kašlja. Ona je mukolitik (razrjeđuje sluz), pa olakšava iskašljavanje sluzi (zajedno s bakterijama). Osim toga, djeluje protubakterijski i umirujuće te opušta bronhe.
I tradicionalno korištenje ljubičice protiv tuge i melankolije možemo povezati s njenim djelovanjem na respiratorni sustav. Znamo da se u narodu kaže da se tuga „nakuplja“ u prsima/plućima. Dugoročno korištenje divljeg cvijeća za respiratore organe nekad je bilo klasična terapija za ovakve boljke.
Danas se ljubičicu skoro uopće ne istražuje i njena upotreba je pala u zaborav. Možda zato jer svugdje raste pa se njen ekstrakt ne može posebno patentirati. A novaca za takva istraživanja nema. Plaćaju se samo ona istraživanja na čijim rezultatima će naručioci istraživanja moći dobro zaraditi.
Nama preostaje da se u proljeće uhvatimo berbe prvenstveno cvijeta ljubičice, ali i ponekog listića. Nekada se koristio i korijen, ali danas ćemo ga zbog alkaloida violina pustiti u zemlji. Šteta je vađenjem korijena uništavati ovu divnu trajnicu.
Za kraj, evo jednog recepta za sirup protiv kašlja za djecu: 1 punu šalicu svježih mirisnih cvjetnih glavica prelijemo s 2,5 dcl kipuće vode, poklopimo i pustimo stajati 24 sata. Procijedimo, zagrijemo tako da skoro zakipi te tom tekućinom prelijemo novu šalicu punu cvjetnih glavica ljubičice i ponovo pustimo 24 h. Procijedimo, izvažemo, dodamo istu količinu meda od lipe i 20 kapi domaćeg propolisa. Kod pojave kašlja, djetetu dajte svakih par sati jednu čajnu žličicu sirupa od ljubičica.