Ljubičica se tradicionalno najčešće koristila za probleme respiratornog sustava, protiv upala grla, kašlja, bronhitisa...


Iako je većinom doživ­ljavamo samo kao jednog od prvih vjesnika proljeća, lju­bičica je i ljekovita biljka. Njeno latinsko ime je Viola odorata, što nas odmah pod­sjeća na njenu rođakinju u rodu Viola (ljubica)  Violu tricolor ili divlju maćuhicu.

Dakle, i divlja maćuhica (ne i kultivar) je poznata i ci­je­njena ljekovita biljka o kojoj ćemo više reći jedan drugi put.
 
Naša „obična“ divlja, mi­risna, plava ljubičica potpuno je zanemarena biljka koja se tradicionalno najčešće koristila za probleme respirator­nog sustava, protiv upala grla, kašlja, bronhitisa, ali i protiv astme. Možda je zato u narodu rašireno vjerovanje da za sreću i zaštitu od loših energija treba pojesti prvu ljubičicu koju nađemo u proljeće. Loša energija najveća je kod bo­lesti, a stavljeno u okvire proljeća, to je najčešće kakva respiratorna tegoba. 

Ljubičica se može koristiti kod svih oblika kašlja, ali najviše se preporuča kod produktivnog kašlja. Ona je mu­kolitik (razrjeđuje sluz), pa olak­šava iskašljavanje sluzi (zajedno s bakterijama). Osim toga, djeluje protubakterijski i umirujuće te opušta bronhe.
 
I tradicionalno korištenje ljubičice protiv tuge i melan­kolije možemo povezati s njenim djelovanjem na respiratorni sustav. Znamo da se u narodu kaže da se tuga „na­kuplja“ u prsima/plućima. Du­­goročno korištenje divljeg cvijeća za respiratore organe nekad je bilo klasična terapija za ovakve boljke.
 
Danas se ljubičicu skoro uopće ne istražuje i njena upotreba je pala u zaborav. Možda zato jer svugdje raste pa se njen ekstrakt ne može posebno patentirati. A novaca za takva istraživanja nema. Plaćaju se samo ona istra­ži­vanja na čijim rezultatima će naručioci istraživanja moći dobro zaraditi.
 
Nama preostaje da se u pro­ljeće uhvatimo berbe prvenstveno cvijeta ljubičice, ali i ponekog listića. Nekada se koristio i korijen, ali danas ćemo ga zbog alkaloida violina pustiti u zemlji. Šteta je vađenjem korijena uništavati ovu divnu trajnicu. 

Za kraj, evo jednog recepta za sirup protiv kašlja za djecu: 1 punu šalicu svježih mirisnih cvjetnih glavica prelijemo s 2,5 dcl kipuće vode, poklopimo i pustimo stajati 24 sata. Procijedimo, zagrijemo tako da skoro zakipi te tom tekućinom prelijemo no­vu šalicu punu cvjetnih gla­vica ljubičice i ponovo pustimo 24 h. Procijedimo, izvažemo, dodamo istu količinu meda od lipe i 20 kapi do­ma­ćeg propolisa. Kod pojave kašlja, djetetu dajte svakih par sati jednu čajnu žličicu sirupa od ljubičica.