-
Američka vlada predložila je u lipnju mjere vezane uz isplate menadžerskih plaća s ciljem da se izvršnim direktorima smanje poticaji za poduzimanje prekomjernih rizika
Aktualna gospodarska kriza između ostaloga je uzrokovala gubitak povjerenja američke javnosti u korporacije, te njezin bijes u pogledu visine plaća i ostalih kompenzacija izvršnim direktorima velikih kompanija.
I sam američki ministar financija, Timothy Geithner, ranije je ustvrdio da su kompenzacijske isplate menadžerima vezane isključivo uz kratkoročni profit doprinijele aktualnoj financijskoj krizi.
Američka vlada predložila je u lipnju mjere vezane uz isplate menadžerskih plaća s ciljem da se izvršnim direktorima smanje poticaji za poduzimanje prekomjernih rizika, te ujedno utiša bijes javnosti nakon golemih bonusa koji su bili isplaćeni direktorima AIG-a unatoč tome što taj posrnuli osigurateljski div živi od državne pomoći.
Ističe se potreba da se čvrsto poveže rezultat poslovanja tvrtke pod vodstvom određenog menadžera s njegovom kompenzacijom, što podupiru i neke najveće kompanije kao AT&T, Cisco System i HP.
Dioničari američkih kompanija i javnost zaslužuju vidjeti kompenzacijske pakete menadžerima koji služe interesu dioničara, a još se preporuča i da beneficije koje su na raspolaganju izvršnim direktorima ne budu općenito raspoložive i drugim menadžerima, te da se ne ugovaraju isplate plaća i nakon eventualne smrti izvršnog direktora (tzv. klauzula o zlatnom lijesu) ili u slučaju da se takve kompenzacijske tehnike ipak koriste, one trebaju biti jasno i na jednostavan način predočene dioničarima.
Situacija sa pretjerivanjem u bonusima je bilo i ranije i bit će vjerojatno opet…sad je ta tema osjetljivija radi trenutne krize, ali sa oporavkom će se ponovno intenzivirati i aktualizirati u većem broju kompanija takva zbivanja, a kasnije i reakcije i nezadovoljstvo dioničara. Pri tome treba uzeti u obzir i činjenicu da trenutno svjetlo na kraju tunela ne znači kraj krize…
I prema mišljenju čelnika BIS-a, banke za međunarodna poravnanja, još se nije iskristalizirao profil oporavka. „Očito je da je došlo do značajnog poboljšanja i da su najveći rizici s kojima smo se borili na početku godine do određene mjere oslabjeli", kazao je Jaime Caruana u razgovoru za jedan britanski poslovni dnevnik.
On ipak upozorava na oprez glede toga poboljšanja što znači da kriza po njemu još traje i da se trend može vrlo lako opet negativno preokrenuti i da zato treba biti vrlo oprezan.