Mačji herpes virus (feline herpes virus – FHV) osjetljiv je na većinu standardnih sredstava za dezinfekciju, a vrlo brzo ga ubiju visoke temperature. No, hladne mu temperature pogoduju…


Vlasnicima mačaka do­bro je poznato oboljenje uz­rokovano ovim virusom. Možda je jedno od najčešćih oboljenja zbog kojeg vlasnici maca prvi puta potraže po­moć veterinara, a mnogi će ovu bolest prepoznati kao "mač­ju gripu“  ili „prehladu".

Takav "nadimak", bolest je dobila zato jer će virus najčešće uzrokovati rinotraheitis – upalu sluznice nosa i dušnika, što će dovesti do kašljanja i kihanja - tipičnih simptoma prehlade i gripe u ljudi.

Uglavnom obolijevaju ma­čići i mlađe mace, no kao što ćemo vidjeti kasnije, zbog specifičnog načina razvoja infekcije, mogu se razboljeti mace bilo koje životne dobi.

Tipična bolesna maca biti će dovedena na pregled zbog toga što slabije jede, nije baš raspoložena, a vla­snici primjećuju da često kiše i kašlje. Ponekad je vid­ljiv proziran ili žućkast iscjedak iz nosa i očiju te po­jačano suzenje.
 
Oči su vrlo često slijep­ljene ukoliko je sekret obilan i to posebno kod malih ma­čića.

U pravilu je prisutna i po­višena tjelesna temperatura. Osim ovakvog oblika bolesti koji je najčešće prepoznat od strane samih vlasnika, infekcija FHV-om mo­že imati i atipičan oblik. Ta­da nailazimo na promjene u usnoj šupljini mace u vidu crvenila i ranica što će do­vesti do otežanog uzimanja hrane i pojačanog slinjenja.

Proces na očima može zahvatiti i druge strukture oka, a ne samo sluznicu ka­paka. Kod malenih mačića ponekad su strukture oka 
u potpunosti i nepovratno uniš­tene infekcijom. Može se raditi o blagom konjuktivitisu koji neće imati trajnih posljedica za macu, pa sve do takvih upalnih procesa koji, na žalost, trajno i u potpunosti unište sve strukture oka.

Nerijetko već pri prvom pregledu ustanovimo da nije zahvaćena samo sluznica gornjih dišnih putova, već imamo razvijenu bronhopneumoniju. Sekundarne in­fekcije bakterijama mogu dodatno zakomplicirati kli­ničku sliku. Osim bakteri­ja­ma, moguća je i istovremena infekcija drugim virusima i mikoplazmama. 

Mačji herpes virus (feline herpes virus - FHV) os­jetljiv je na većinu standardnih sredstava za dezinfekciju, a vrlo brzo ga ubiju vi­soke temperature. No, hlad­ne mu temperature pogoduju, pa stoga na 4 stupnjeva celzijusa može ostati infektivan mjesecima. Zbog toga se sa ovom infekcijom najčešće srećemo u rano proljeće i jesen, no isto tako i po­četkom zime kada padnu vanjske temperature.

Virus će se kod latentno (prikriveno) inficiranih ma­čaka ponovno aktivirati stresom. Stresna situacija je vrlo širok pojam kada su mace u pitanju. Tako stres može biti selidba u novi stan, dolazak novog člana obitelji, okot, dojenje mačića i slični veliki događaji, no za macu stres može predstavljati i promjena hrane, promjene u usta­ljenim navikama u nekom domaćinstvu te mnoge sli­čne situacije koje nama mo­gu promaknuti kao ne­važ­ne.