15.08.2007.
Mačje virusne bolesti
Mace često obolijevaju od virusnih bolesti od kojih mnoge imaju vrlo slične simptome. Poseban problem ove bolesti predstavljaju u uzgajivačnicama mačaka, jer su mačići prijemljiviji za neke od ovih viroza nego odrasle mace.Većina uzročnika tih viroza nije naročito otporna u vanjskom svijetu, već se oboljenje prenosi sa mace na macu najčešće direktnim kontaktom. Parenje mačaka, kao i tuče u kojima sudjeluju prije svega mužjaci, spadaju u one situacije koje jako povećavaju rizik od obolijevanja. Također su ugroženije mace koje u velikom broju dijele zajedničko domaćinstvo pa jedu i piju iz istih posuda te vrše nuždu u istu posudu sa pijeskom. No, parenje je najbliskiji kontakt između dvije životinje. Mužjak i ženka često taru lice o lice što omogućava prijenos virusa slinom te iscjedkom iz nosa ili očiju. Prilikom parenja, mužjak ponekad drži ženku zubima pri čemu nastaju rane i direktan kontakt sline sa krvlju. Također se ovim putem prenose ona oboljenja kod kojih se uzročnik nalazi u genitalnom sustavu. Parenje predstavlja i stresnu situaciju za macu, posebno ako je kod planskog parenja maca prenesena u novu okolinu. Stres može aktivirati uzročnike nekih viroza koji su u organizmu u stanju mirovanja kao što je slučaj kod infekcija herpes virusom. Nosioci virusa, koji nisu klinički bolesni predstavljaju veliki problem kod eradikacije nekih oboljenja. Posebno je neugodno ako je na ovaj način inficiran rasplodni mužjak, koji u kratkom vremenskom periodu zapari više ženki te na taj način proširi oboljenje. U svakom slučaju preporuča se da ukoliko imate više mačaka i dolazi vam parnjak, sa njime u kontaktu bude samo ona maca koju ste isplanirali zapariti sa tim mužjakom. Preventivna cijepljenja te serološko testiranje mačaka na neke od bolesti koje ću nabrojati , najbolji su način za očuvanje zdrave populacije mačaka. U našim uvjetima serološka testiranja nisu jeftina, no svakako preporučujemo da se ovo obavi prije uvođenja novih maca u uzgoj. Parnjaci kao i rasplodne ženke obavezno moraju biti testirani na mačji AIDS i leukozu mačaka kako bismo bili sigurni da su zdravi.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani