Ovo oboljenje (FIV-feline immunodeficiency virus) uzrokovano je lentivirusom , a vrlo je slično AIDS-u u ljudi kojemu je uzročnik HIV-human immunodeficiency virus. Osnovni problem koji se javlja kao posljedica infekcije virusom je sindrom imunodeficijencije. Kada je bolest na svom vrhuncu očituje se visokom tjelesnom temperaturom, povećanim limfnim čvorovima, prisutna je jaka anemija i leukopenija. Bolesna maca ne jede, mršavi , a mogu se pojaviti simptomi od strane neurološkog sustava. Sve je praćeno brojnim sekundarnim infekcijama.
Virus uzročnik inficira limfocite -bijela krvna zrnca koja su nosioci imunološkog odgovora organizma. Dolazi do uništavanja limfocita što rezultira inkompetencijom kompletnog imunološkog odgovora pa bolesna maca ne može ozdraviti niti od onih infekcija od kojih bi se inače organizam uspješno obranio..Serološkim testiranjem mačaka u Rijeci došli smo do podatka da je bolest na ovom području sveprisutna.
Kandidate za testiranje biramo tako da odabiremo one mace koje su vrlo vjerojatno pozitivne, a to su prvenstveno spolno aktivne mace koje su vani ili slobodno izlaze van iz kuće. Virus se prenosi ugrizima jer se nalazi u slini, te spolnim kontaktima. Mužjaci su mnogo češće inficirani zbog spolnog kontakta sa većim brojem ženki, a i zbog čestih sukoba sa drugim mačorima što zbog ženki što zbog teritorija. Svaki vlasnik mačka koji je "šef" u ulici jako dobro zna koliko je puta vodio mačka veterinaru zbog raznih ugriznih i ogrebnih rana zadobivenih u borbama. Vjerojatnost da je spolno aktivna maca FIV pozitivna raste sa godinama tako da su to obično zrele mace u starosti od 2 do 5 godina. Testovi se rade iz krvi, a rezultat se očitava već nakon desetak minuta. Relativno su skupi, a pošto trošak ide na teret vlasnika nastojimo pažljivo odabrati one mace koju su vjerojatno pozitivne. Obično se za testiranje odlučujemo nakon što nam se bolesna maca više puta vraća u ambulantu sa simptomima visoke temperature, proljeva i povraćanja ili pak simptoma od strane dišnog sustava. Bolest prate mnogi nespecifični simptomi kao što su upala desni pa i cijele usne šupljine. Oralne lezije prisutne su kod 50% svih pozitivnih mačaka. Često su povećani limfni čvorovi, javljaju se i infekcije uha i kože koje ne možemo riješiti standarnom terapijom. U krvnoj slici obično nađemo vrlo nizak broj leukocita i eritrocita. Promjene na očima također često prate mačji aids. Vakcina protiv ove bolesti još ne postoji, tako da je jedini način za prevenciju testiranje novo pridošlih mačaka (ako ste vlasnik većeg broja mačaka), a u svakom slučaju preporučujemo kastraciju. Ukoliko je maca FIV pozitivna kastriramo obavezno te vlasniku objasnimo o kakvoj se bolesti radi. Takva maca uz dobru njegu može poživjeti godinama, ali treba znati da je potencijalni izvor infekcije za druge mačke.
Ovaj francuski specijalitet priprema se od choux tijesta, odnosno kuhanog tijesta od kojeg se rade profiteroli, princes krafne i ekleri, dok je craquelin prhko tijesto koje se dodaje prije pečenja. Tijekom pečenja popuca i zaslužan je za hrskavu notu. Danas malo tko ima volje i vremena pripremati ovaj desert, ali kad ga jednom isprobate, poželjet ćete ga raditi svaki tjedan!
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.