Čaj od majčine dušice djeluje umirujuće na respiratorni sustav, diže imunitet, djeluje protubakterijski, rastvara sluz i olakšava iskašljavanje

 

Majčina dušica jedan je od ponajboljih čajeva za dječje prehlade. A bome i za prehlade odraslih. Djeluje umirujuće na respiratorni sustav, diže imunitet, djeluje protubakterijski, rastvara sluz i olakšava iskašljavanje.

Pri ovome je bitno da je majčina dušica, ako je ikako moguće, brana divlja. Srećom, vrlo je vrlo raširena kroz različite podvrste u većini Hrvatske. Idealno bi bilo da ste ju s djetetom brali sami i da dijete ima sjećanje i snažno uvjerenje da je to biljka koja će mu pomoći kod ozdravljenja. To je zato da ga dijete pije s guštom, rado, i da ga ne trebate naganjati da popije cijelu šalicu čaja.  Naravno, da bude ukusniji, ali i učinkovitiji, potrebno ga je zasladiti medom.

Kako se kuha? Suhu majčinu dušicu usitnite škarama, uzmite jednu  do vrha punu čajnu žličicu i prelijte ju s jednom šalicom kipuće vode.  Tu šalicu poklopite tanjurićem i pustite da odstoji pola sata. Nakon toga čaj procijedite, ako je potrebno prije procijeđivanja kratko zagrijte i zasladite medom. Ako je u pitanju akutna prehlada s grloboljom i velikim curenjem nosa, dodajte med kadulje, vriska ili miloduha. Ako je prehlada s jakim kašljem, dodajte med lipe ili bagrema. Ako je dijete konstantno pod prehladama već duže vrijeme, dodajte medun ili livadni med.

Pije se barem jedna ovako pripravljena šalica tokom dana, a pogotovo pred spavanje, jer će u isto vrijeme djelovati smirujuće i opuštajuće pa će dijete nakon nje brže zaspati.

Sirup od majčine dušice djeca rado piju. Doza je jedna čajna žličica tri puta dnevno. Može se napraviti sa šećerom ili medom.

Izrada sirupa od majčine dušice sa šećerom: jednu veliku šaku suhe biljke prelijte sa 2 dcl hladne vode, stavite na laganu vatru i zagrijte. Nakon  što voda zavrije kuhajte još 3-4 minute pa ugasite vatru, poklopite i pustite da odstoji od 30 minuta do sat vremena. Nakon toga čaj procijedite u čašu i pogledajte koliko ima tekućine te ju izlijte u čistu zdjelu. U istu čašu usipajte šećer do visine do kuda je bio čaj. Šećer nadodajte na čaj i polako zagrijavajte uz miješanje. Kada je šećer u potpunosti otopljen, sirup je gotov. Ulijte ga u tamne bočice „sirupice“ ili bilo kakve druge bočice, označite što je unutra i sirup je spreman za upotrebu. Njegova je prednost što nije kvarljiv te može stajati i na sobnoj temperaturi. Nedostatak je što je načinjen i od šećera, kao i većina bombona i slatkiša. Ima vrlo dug vijek trajanja, kao i većina bombona i slatkiša.

Izrada sirupa od majčine dušice od meda: zakuhajte jak čaj kao što je prethodno opisano. Nakon što ga procijedite zapamtite koliko ste čaja dobili u čaši. Izlijte čaj u čistu zdjelu. U onu čašu kojom ste mjerili čaj dodajte med do visine do kuda je bio čaj. Med izlijte u zdjelu s čajem i stavite na vrlo laganu vatru. Miješajte dok se med ne rastopi. Ulijte u čiste bočice sirupice ili neke druge bočice dok je još topao. Označite bočicu. Ukoliko je dijete starije od 3 godine, u samu bočicu na vrh sirupa možete dodati i 5-6 kapi eteričnog kemotipiziranog ulja naranče. Zatvorite i snažno protresite. Prednost ovakvog sirupa je što je izrađen i od meda koji sam od sebe djeluje na podizanje imuniteta i daleko je kvalitetnija namirnica od šećera. Nedostatak je što bi ga najbolje bilo čuvati u frižideru pa kada ga dijete bude koristilo mogla bi ga zasmetati hladnoća samog sirupa. Da biste tome doskočili, žličicu-dvije izlijte u šalicu pola sata prije korištenja da se ugrije na sobnoj temperaturi. Ako ste dodali eterično ulje naranče, prije upotrebe bočicu obavezno snažno protresite. Eterično ulje naranče smirit će nadražaj na kašalj. Obavezno ga, pogotovo za djecu, upotrebljavajte u ovako malim dozama.