Još jednom ću naglasiti da proizvođač cjepiva ne preuzima nikakvu odgovornost za nus-pojave ili učinkovitost cjepiva. Što bi rekli, sve na rizik korisnika.
„Cjepivo protiv gripe je stiglo i svi su pozvani na cijepljenje, pogotovo najugroženiji dio populacije. Time postižete najviši stupanj zaštite i to je najbolji oblik prevencije potencijalno smrtonosne bolesti.“
Ovakav apel stiže nam svake godine. No, u zadnje vrijeme sve podsjeća na vapaj, kojeg nitko ne čuje. Cijepljenih je sve manje. (Ove godine naručeno je tek 260.000 doza. Rekordno malo!) I, gle čuda, i oboljelih je sve manje.
Iako nas Svjetska zdravstvena organizacija godinama plaši da globalno od gripe umre 250.000 do 500.00 ljudi po sezoni, izgleda da se ovakve brojke doslovno vade iz rukava. Laboratorijskim potvrdama dijagnoza bolesti i smrti zbog gripe, u svijetu se ne registrira više od 15.000 umrlih po sezoni. Naravno da se mnogi slučajevi ne prijavljuju, ali disproporcija je zaista velika. Čak i toliko senzacionalno najavljivana pandemijska svinjska gripa H1N1 bila je po smrtnosti 10 puta slabija od najslabije obične sezonske gripe. Da li napuhavanje brojki služi kao reklama za cjepivo i protuvirusne lijekove vrlo sumnjive učinkovitosti?
Kada dođe sezona, puno toga se pripisuje gripi, mada s gripom nema puno veze. Nerijetko je riječ o drugim uzročnicima, koji stvaraju slične simptome na dišnim organima. Brojne države južne hemisfere nisu imale specifičnog cjepiva za sezonu gripe 2009. godine. Tada je neprocijepljena Argentina imala manju smrtnost nego SAD i Kanada. Slijedeće godine (2010.) epidemija gripe u Argentini bila je još 10 puta slabija. Da stanovništvo nije možda steklo prirodni imunitet? Da li sama gripa procjepljuje bolje i dugotrajnije od cjepiva?
Prema metaanalizi uglednog časopisa Lancet, sadašnja cjepiva protiv gripe štite prosječno 57%. Znači da skoro polovica cijepljenih misli da je zaštićena, a zapravo nije. Koliko smisla ima cijepljenje starijih od 65 godina, kada su oni svoje gripe (i razne tipove virusa gripe) već prebrodili te vjerojatno stekli sasvim solidnu zaštitu. Cjepivo ih neće zaštititi od sličnih respiratornih infekcija, već će izazvati dodatnu neravnotežu u ionako krhkom i načetom zdravlju. Ništa neobično ako se time i poveća smrtnost.
Još jednom ću naglasiti da proizvođač cjepiva ne preuzima nikakvu odgovornost za nus-pojave ili učinkovitost cjepiva. Što bi rekli, sve na rizik korisnika. Treba li nas, obzirom na sve, uopće čuditi sumnjičavost među ljudima? Zadnjih godina bacilo se podosta neiskorištenih doza. Rasipništvo i kriza, jako loša kombinacija.