29.07.2004.
Melanomi na koži i u mozgu
Melanom je vrlo agresivan oblik raka kože. Puno opasniji od karcinoma. Srećom, lokacija je takva da sumnjive signale možete pratiti iz dana u dan. Što se pojavilo, što je nestalo, iz čega cijedi, iz čega ne cijedi, što je pocrnilo, što je posmeđilo, što naginje na ljubičasto. SVE je potencijalno opasno i SVE se može okrenuti na zlo. UPRAVO TAKO RAZMIŠLJAJU DERMATOLOZI. Svaku fleku, čudnu lojnicu ili bilo kakvu drugu nesavršenost TREBA TRETIRATI RADIKALNO. Iskorjenjivanjem. Nikad se ne zna. To nisu šale i sistem je strog i odlučan: PRVO REŽEMO, A ONDA RASPRAVLJAMO. Životi su u pitanju. Samo što ima jedan mali problem. KOLIČINA ANOMALIJA NA KOŽI MEĐU LJUDIMA JE OGROMNA. Nerijetko desetak i više po glavi. (Stanje je slabo, jer neodgovorni pojedinci ne prijavljuju melanom-probleme.) Analizirajte malo svoju kožu, pa ćete brzo zaključiti da posjet liječniku ne treba odlagati. Nešto se vuče od mladosti, ali ima i NOVOSTI, zar ne? (Proklete ozonske rupe.) ZAŠTO FLEKE NE BI SASJEKLI I PROVJERILI? (Prevencija!) ZAŠTO UMRIJETI MLAD? (Što ako melanom prijeđe na MOZAK? A mrlje na plućima?) No, očito je da zdravstveni sustav ne može PROGUTATI toliko problema. Nema sredstava i nema dovoljno osoblja za sva rezanja, koja bi trebalo obaviti. Tražeći vezu za pomak na listi čekanja, možda i razmišljate, pritisnuti potencijalnim užasom, i o razlozima PRED-MELANOM stanja. Sunce je najsumnjivije, a sredstva za zaštitu grčevita slamka spasa...
Naravno, ne mislim vas uvjeravati da je BEZGRANIČNO izlaganje suncu dobro. Dobro je onoliko koliko tijelo može NEŠKODLJIVO absorbirati. (Opekotine su siguran znak da ste pretjerali.) GREŠKA JE ZAHTJEVATI VIŠE OD TOGA. Premazivanje zaštitnim sredstvima, kako bi se duže sunčali bez opekotina, jedna je od takvih grešaka. Ima više razloga za to. Mlijeka i ulja predstravljaju koktel štetnih materija. Potencijalno opasnih. Jedan od problematičnih sastojaka je titan dioksid. Neka istraživanja ukazuju na kancerogenost. Drugo, jedan od glavnih sastojaka za filtriranje ultraljubičastih zraka (OMC) UBIJA ŽIVE STANICE u laboratorijskim uvjetima. Naravno, prepartat nanesen na kožu (s najboljim namjerama) itekako PRODIRE DO SLOJA ŽIVIH STANICA. Nezavisno od kemijske toksičnosti, sredstva za zaštitu od sunca BLOKIRAJU STVARANJE VITAMINA D ZA VIŠE OD 95%. (Poznato je da se ovaj vitamin stvara u koži pod utjecajem sunčeve svjetlosti.) Inače, vitamin D reducira rizik od nekih vrsta raka, pa i raka kože.
Činjenica je da faktori zaštite od sunca odlaze u nebo, a nitko ne spominje što se iza svega krije. Prema analizi vrlo uglednog Sloan-Kettering centra za rak, OVA SREDSTVA UOPĆE NE ŠTITE OD MELANOMA. (Od karcinoma kože možda da, ali taj oblik raka kože jedan je od rijetkih koji se uspješno liječi. Zapravo, danas od njega nitko više ne bi trebo umrijeti.) Neke studije ih čak DOVODE U VEZU s melanomom. Špekulira se da kemijski preparati absorbiraju energiju UV-zraka, ali tu istu energiju možda prebacuju u DNK kožnih stanica. Zbog toga zaštitna sredstva valja koristiti samo u nuždi. Limitiranje izloženosti suncu u fazi prilagođavanja, boravak u hladu i zaštita putem odjeće daleko su zdravije mogućnosti. A svi koji uživaju u podnevnom prženju očito ne razmišljaju o vlastitoj sigurnosti.
Ako strogo uvažimo faktor umjerenosti, izlaganje sunčevoj svjetlosti svakako je zdravstveno opravdano. Uostalom, produženi boravak u kući tijekom zime povezuje se s VEĆOM BOLEŽLJIVOŠĆU. A što se tiče straha od melanoma, svjetloputi su ugroženiji, kao i oni koji su se često NEPROMIŠLJENO PEKLI U DJETINJSTVU. Izgleda da i kupanje u kloriranoj vodi doprinosi riziku. Možda i više nego mislite. Utjecaj hrane je posebna tema...
Sljedeći put: Riblje ulje – za i protiv
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?