15.09.2005.
Mijaza
Mijazom nazivamo infestaciju životinja larvama muha. Muhe su dosadna stvorenja , svima dobro poznata. U ovo doba godine posebno su aktivne i uleću nam u stanove čim otvorimo prozor. No osim što su dosadne, imajte na umu da traže pogodno mjesto za izleganje jajašca. Odrasle jedinke mnogih vrsta muha polažu jajašca na kožu životinja. Iz jajašca se razviju larve koje su vrlo destruktivne,hrane se mrtvim tkivom ,a na koži ostavljaju okrugle rupe .Osim na površini kože možemo ih naći i u dubljim tkivima. Za žrtvu odabiru oslabljene životinje, te one koje imaju negdje vlažnu ranu ili pak dlaku natopljenu mokraćom ili izmetom. Posebno su na udaru životinje koje žive vani. Sa mijazom se također srećemo kod bolesnih mačića i štenaca posebno onih koji imaju proljev, te kod svih vrsta zapuštenih rana ili vlažnih ekcema. Kod kratkodlakih pasa vlasnici obično na vijeme uoče problem na koži i do mijaze ne dođe, međutim kod dugodlakih pasa koji žive vani, ponekad se problem prepozna tek onda kada je rana već puna crva. Mijaza je meni osobno najodvratnija stvar koju nažalost viđam u svakodnevnoj praksi. Najgore je to što je životinja ponekad dovedena na pregled zbog neugodnog mirisa, a vlasnici uopće nisu svijesni što se događa ispod zanemarenog krzna.Ponekad je potrebno obrijati cijelu životinju da bi se našla rana iz koje izlaze crvi.Mijaza je uvijek znak zanemarene rane da ne kažem zanemarene životinje. Najčešće lokalizacije su oko nosa, očiju,genitalija te bilo gdje na tijelu gdje se nalazi zapuštena rana ili ekcem.
Oboljelu životinju moramo obrijati, te više puta dnevno kupati i tretirat aniseptičkim sredstvima. Larve se moraju mehanički odstranjivati sa kože i iz podkožnih tkiva. Zdrave dijelove kože treba tretirati sa insekticidima. Oboljela životinja mora biti smještena u kući gdje nema muha i potrebno je svakodnevno tretiranje rane i kupanje. Uspijeh liječenja ovisi o tome koliko je mijaza opsežna. Uz lokalni tretman rane potrebno je i sistemsko liječenje antibioticima. Ako je liječenje uspješno uvijek se treba pozabaviti mišlju zašto je do mijaze uopće došlo.Možda je životinja inkontinentna pa joj je dlaka stalno natopljena mokraćom.Možda ima proljev i nekontrolirano vrši nuždu. Dermatitisi, alergije sve treba uzeti u obzir i liječiti kao primarni uzrok bolesti. Uspjkešnost liječenja uvelike ovisi o spremnosti vlasnika.nerjetko se odluče za eutanaziju oboljele životinje bez da uopće pokušaju liječiti. To je i razumljivo jer klinička slika mijaze u svakome će izazvati gnušanje. Ipak treba znati da oboljela životinja nije osuđena na smrt, već joj treba pokušati pomoći. Primjetite li da oko vašeg psa koji je u dvorištu obleću muhe, uzmite si vremena i posvetite mu malo pažnje da ne bude prekasno.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.