- Kriva je Grčka! - svi su bili složni u jednostavnom, naizgled logičnom i, kako se kasnije ustanovilo, pogrešnom i brzopletom zaključivanju
New York, četvrtak, 06. svibnja 2010. Dionice na burzi su zabilježile osjetan pad od gotovo 1.000 bodova u samo desetak minuta. Svi koji takve stvari prate su se prestrašili. Amerikanci pogotovo. Pad američkog tržišta povukao je sa sobom i burze u ostatku svijeta. To se nije dogodilo od 1987.
Zašto? Kako? Što se dešava!?
A onda su novinari, analitičari i brojni komentatori pogledali na televizijski ekran.
I povezali dvije činjenice: Prodaja dionica intenzivirala se dok su ulagači na televizijskim programima gledali prosvjede na ulicama Atene.
Nakon toga slijedio je moćan zaključak koji se brzinom svjetlosti proširio svijetom. Imali su objašnjenje:
„Burze diljem svijeta danas bilježe oštar pad, nakon rekordnog pada na Wall Streetu dan ranije i nastavljenih neizvjesnosti oko ishoda grčke dužničke krize, iako je grčki parlament odobrio zakon o strogim mjerama štednje.“
„Na financijskim tržištima raste strah da grčka vlada neće biti u stanju provesti mjere štednje koje joj trebaju omogućiti da prevlada probleme s dugovima što bi, pak, moglo naštetiti drugim gospodarstvima u Europi pa i SAD-u.“
„Pad na europskim tržištima jutros nakon otvaranja rezultat je jučerašnjeg rekordnog pada indeksa Dow Jones za čak 1.000 bodova, najsnažnijeg u povijesti.“
Iako sam ove citate izvukao iz hrvatskih novina, slične ili identične navode moglo se pronaći od američkog New York Timesa do ruske Pravde.
Kriva je Grčka! - svi su bili složni u jednostavnom, naizgled logičnom i, kako se kasnije ustanovilo, pogrešnom i brzopletom zaključivanju.
Vrlo brzo se pojavilo novo objašnjenje. Prema informacijama iz nekoliko izvora, koje su se zatim proširile svijetom, izvršitelj prodajnih naloga krivo je utipkao broj dionica koje prodaje. Umjesto M kao milijun, upisao je B kao bilijun. Na mojoj tipkovnici ta su slova vrlo blizu, dijeli ih samo N kao nilijun. Ostatak posla ostvarili su automatizirani nalozi prodaje koji se aktiviraju čim se desi značajniji pad cijena na burzi. Kada netko odjednom pokrene prodaju bilijun (to je na našem milijarda) dionica (dionice tvrtke P&G koja je u pitanju vrijede cca. 62 dolara komad), onda je to velika rasprodaja. Ostali su vidjeli veliku rasprodaju i počeli paničariti, jer ovi valjda znaju zašto prodaju, pa su počeli prodavati i oni. Pad cijena su registrirala i računala te su i ona, a kako drugačije nego automatski, počela prodavati kada je pad cijene dosegnuo određenu granicu. I tako su svi prodavali. I srušili prosječnu cijenu dionica na burzi za 977.2 boda.
Zvuči relativno jednostavno, zar ne? I tako je cijeli svijet opet odahnuo, jer je barem znao što se dogodilo. Na tipkovnicama ubuduće definitivno treba više razdvojiti slova B i M!
No, potom je SEC, američka agencija za nadzor financijskih usluga izjavila da je tako nešto vrlo malo vjerojatno. I glasnogovornik CityGroupa, firme u kojoj vjerojatno radi zaposlenik debelog prsta, kojeg sam od milja nazvao i naslovio Mili Bili Jon, izjavio je da za sada nemaju dokaza da su imali bilo kakvih pogrešaka pri transakcijama.
U SEC-u, pak, veliku rasprodaju ne žele objašnjavati, već je za sada nazivaju „neobičnim događajem". U svijetu gdje je predvidljivost i sigurnost na cijeni, ovog su se svi plašili. Drugim riječima, „neobičan događaj“ znači - NE ZNA se što se dogodilo.
Pa što se onda dogodilo? Tko je kriv?
Dok ovo pišem, broj potencijalnih objašnjenja raste. Hakeri, terorizam, testno ispitivanje reakcije tržišta. Nadam se da će rješenje ubrzo pronaći, jer, kako je krenulo, za sve bi mogao bi okrivljen naš bivši ministar gospodarstva, Polančec. A onda nas nikada neće pustiti u Europsku uniju.