• Mnogi parfemi i osvježivači zraka sadrže tvari štetne za naše zdravlje, a uz to su nerijetko skupi. Zato su tu alternative, mnogo jeftinije i mnogo zdravije od svojih industrijskih pandana

Mi ljudi, osim što stremimo tome da sami mirišemo lijepo, volimo i kada nam okolina isto tako miriše. Potreba za time proizlazi iz našeg instinkta, smrad obično upućuje na nešto pokvareno ili zagađeno otpadnim tvarima, pa je sasvim korisno da nam je odbojan. No, naša potreba da namirišemo sebe i sve oko sebe u ova moderna vremena dovela je do mnogih proizvoda koji, iako lijepo mirišu, zapravo čine više štete nego koristi. Mnogi parfemi i osvježivači zraka sadrže tvari štetne za naše zdravlje, a uz to su nerijetko skupi. Zato su tu alternative, mnogo jeftinije i mnogo zdravije od svojih industrijskih pandana, a vrlo jednostavno i brzo se mogu izraditi kod kuće. Zato, ako volite da vam kuća ili ured lijepo mirišu, a želite smanjiti troškove za osvježivače zraka, kao i osigurati zdraviju okolinu, svakako razmotrite neke od sljedećih prijedloga.

Raspršivač s vodom i sodom bikarbonom. Ovo rješenje jedno je od lakših za pripremu i vrlo je jeftino. Jednostavno napunite raspršivač s vodom, dodajte sode bikarbone (oko 3 žlice), nekoliko kapi eteričnog ulja po vašem izboru i pošpricajte zrak kada se pojavi potreba. Soda bikarbona upit će neugodne mirise, a ulje će zrak omirisati vašom omiljenom aromom.

Voda s octom za kuhinje. Neugodni mirisi iz kuhinje poseban su problem, pa mnogi često izbjegavaju pripremu nekih jela kako bi izbjegli stvaranje teško uklonjivih mirisa (poput ribe, gulaša i sl.). Želite li ukloniti neugodne mirise iz kuhinje prokuhajte 3 dl vode sa žlicom octa (najbolje jabučnim). Možete i povećati omjer na pola-pola, umočiti i ocijediti kuhinjsku krpu te pustiti da se osuši prirodnim putem u kuhinji.

Eterična ulja.
Eterična ulja su izvrsna za osvježivanje prostora, ima ih u brojnim mirisima, a dobivaju se različitim postupcima iz korijena, kore, listova, cvjetova, sjemenaka i plodova biljaka, pa su, dakle, potpuno prirodna. Možete ih koristiti u mirisnim lampama, kapnuti nekoliko kapi na (hladnu) žarulju i potom upaliti svjetlo, nakapati par kapi na vate i rasporediti ih po stanu, a kapljice ulja na unutrašnjoj strani kartona toaletnog papira omirisat će kupaonicu svaki puta kada netko posegne za papirom.

Pomanderi.
Pomanderi su mirisne kugle koje porijeklo vuku još iz 17 st., a koristile su se za "tjeranje" kuge i za prikrivanje loših mirisa. Danas je popularna varijanta koju se jednostavno može napraviti kod kuće – pomander od naranče i klinčića. U naranču se zabodu sušeni cijeli klinčići, sve se potom uvalja u smjesu cimeta, muškatnog oraščića i usitnjenog đumbira kako bi se spriječila plijesan (dovoljan je i samo jedan sastojak). Tako pripremljen pomander suši se nekoliko tjedana, a mirisat će mjesecima. Osim toga, možete ga i dodatno ukrasiti pa će i estetski doprinijeti prostoru.

Ovo su samo neki od savjeta kako na prirodan i jeftin način možete osvježiti prostor u kojem boravite, a na kraju ne zaboravite da je najefikasniji način uklanjanja neugodnih mirisa uklanjanje uzroka toga mirisa – bilo da je to vlaga u zidovima, koš za smeće ili sl. Također, obavezno jednom dnevno otvorite prozore na neko vrijeme kako bi se prostor prozračio, a nabavite i pokoju biljku – one su izvrsni pročišćivači zraka!