Vjerojatno već znate da telad hranjena pasteriziranim mlijekom ugiba najdulje za 60 dana. Ili da današnja prosječna krava daje 3 puta više mlijeka nego one prije 50 godina.
Mlijeko je sačuvalo nekakvu patinu dobrote. Ima puno kalcija i štiti od osteoporoze. Skoro jeftinije od vode. Možete li zamisliti dječju prehranu bez obilja mlijeka i mliječnih proizvoda? Istina je, malo njih uskraćuje djeci mlijeko. A bilo bi bolje da to čine. Objasnit ću vam zašto je mlijeko opaka hrana.
Vjerojatno već znate da telad hranjena pasteriziranim mlijekom ugiba najdulje za 60 dana. Ili da današnja prosječna krava daje 3 puta više mlijeka nego one prije 50 godina. Mislite da se to dogodilo samo tako? Mlijeko zaista izgleda prekrasno (nestvarno) bijelo i čisto, ali s njime popijete nezamislivo šarenilo hormona, faktora rasta i antibiotika. Uzgoj krava je nehuman, one često obolijevaju, pa je dozvoljena količina gnojnih stanica u mlijeku čak 400 milijuna po litri. Povezanost mlijeka i nastanka raka prostate je već jako dobro dokumentirana (tu moram naglasiti da je nemasno mlijeko opasnije), ali i više drugih oblika raka pokazuje ubrzani rast uz faktor rasta IGF-1, koji je inače prisutan u mlijeku. Mlijeko kontinuirano blokira absorpciju željeza iz drugih izvora, pa veliki potrošači mlijeka često pate od anemije.
Nažalost, ima još gorih vijesti. Istraživači sa sveučilišta Uppsala (Švedska) utvrdili su da iole veća potrošnja mlijeka može voditi u preranu smrt. Naime, za preradu mliječnog šećera (laktoze) tijelo izlučuje d-galaktozu. Nezgodno je što čak i male količine d-galaktoze ubrzavaju starenje, kroz oslobađanje štetnih slobodnih radikala. Tako nastaju sistemske kronične upale, slabi imunološki sustav, uz česte pojave srčanih i neuroloških bolesti (Alzheimer, Parkinson). Mlijeko svakako pogoršava situaciju kod astme, bronhitisa, angine, upale uha i sličnih bolesti. Na uzorku većem od 60.000 žena pokazalo se da je rizik od prerane smrti dvostruko veći ako se popije preko litre mlijeka ili ekvivalent drugih mliječnih proizvoda dnevno (u odnosu na one koji popiju manje od pola litre). Usprkos svim lijepim pričama, ljubitelji mlijeka imaju krhkije kosti od ostalih, pa su i prijelomi kod njih češći. Tu se pogotovo misli na prijelome kuka. Uvijek se nanovo potvrđuje da je osteoporoza najčešća u zemljama s najvećom potrošnjom mlijeka. Jednostavno, u mlijeku je previše proteina (u kravljem mlijeku je 300 puta više kazeina nego u ljudskom, a to je, sasvim prirodno, prilagođeno brzom rastu teladi), a za neutralizaciju se koristi kalcij. To je kalcij, koji je inače ugrađen u kostima i zubima. Gubitak je veći od dobitka putem mlijeka. Još uvijek se čudite karijesima i krhkim kostima? Daleko zdraviji i obilniji izvor kalcija predstavljaju sir od soje ili sardele.
Mliječna industrija je jedna od najutjecajnijih i najbogatijih. Mlijeko je posvuda, od njega je teško i pobjeći. Ali, kako se radovati mlijeku, kada može donijeti toliko puno patnje?