Dobro je upitati svog liječnika ili fizioterapeuta o točnom uzroku trenutnih bolova, te o načinu na koji si možete sami pomoći u procesu vlastita liječenja
Često dijelimo ljude na sportske i nesportske tipove. Većina "nesportskih" tipova opravdava svoju fizičku neaktivnost naprosto nedostatkom "gena" koji bi ih potaknuo na tjelovježbu.
No, u praksi je vidljivo da većina onih koji redovito vježbaju u osnovi nemaju neku posebnu predispoziciju za sport. Oni su možda tek pronašli motiv koji im omogućuje redoviti napor u smjeru kojeg su si sami zacrtali. Višak kilograma svakako je snažna motivacija. Nekad je, pak, narušeno zdravlje glavni pokretački motor. Nedavno je pomoć zatražila jedna mlada žena, suočena s izglednom operacijom vratne kralježnice. U jednom trenutku, a nakon višegodišnjih povremenih, ali umjerenih simptoma, osjetila je snažne vrtoglavice, mučnine, a sve to u kombinaciji s utrnutošću obje ruke. Hitno su učinjene pretrage i utvrdilo se da postoje čak tri hernije hrskavičnih diskova u vratnom segmentu kralježnice. Liječnik specijalist predložio je prije svega fizioterapiju, a, ukoliko ona ne donese željene rezultate, i operativni zahvat. Ona je reagirala kako reagira većina pacijenata suočenih s izglednim kirurškim zahvatom na kralježnici - nastojala je pronaći terapijsku opciju koja ne uključuje operaciju. Kod dolaska, osim svježih dijagnostičkih materijala, a posebice jasnih snimaka magnetske rezonance, prošli smo i kroz zabilješke iz naše kartoteke, te je bilo očito da je još prije nekoliko godina potražila pomoć zbog problema koje je uzrokovala vratna kralježnica. I tada sam joj, kao uostalom i ovaj put, preporučio da započne s redovitom fizičkom aktivnošću, jer je njen uredski posao slabio mišiće vrata i ramena, te za posljedicu preopterećivao hrskavične diskove u vratu.
No, kako su tada simptomi nestali s nekoliko terapijskih zahvata, tako su nestali i želja i motiv za vježbanjem. Godine su prolazile, uzrok problema nije saniran, te su se simptomi vratili jači nego prije. I ovoga puta započeli smo s vježbanjem. Vidjet ćemo hoće li sada biti dovoljno uporna.
Svaka bol je upozorenje. Kada bol prati vidljivu ozljedu, tada je razumijevanje potpuno, kao što je i cijeljenje poslije nje. No, kada se bol pojavi bez jasno vidljivog povoda, te je uzrok daleko od očiju, lako je misliti da prolaskom bolova nestaje i problem. Nažalost, s degenerativnim procesima, naročito onima na kralježnici, priča ide sasvim drugim tijekom. U opisanom slučaju, kao i u sličnim okolnostima, bol dolazi kao krajnji rezultat sporo napredujućeg procesa duboko u organizmu, odnosno kralježnici. Razumijevanje tog procesa, kao i načina kojima možemo kontrolirati ili usporiti njegovo napredovanje, izrazito je važno za pacijenta. Jedino puno razumijevanje donosi toliko željeni motiv za aktivnim učešćem u vlastitom liječenju.
Jer, rijetko koji degenerativni proces na sustavu za pokretanje možemo liječiti samo naporima liječnika ili fizioterapeuta. Zbog same prirode procesa, naši postupci liječenja dopiru samo do simptoma, ne bi li ih umanjili ili uklonili. Sam proces nerijetko ostaje nedirnut lijekovima ili fizioterapijom. Funkcionalno liječenje, naprotiv, a u formi adekvatne tjelovježbe, mijenja samu strukturu dijela sustava za pokretanje, kroz jačanje mišića, poboljšanje njihove fleksibilnosti, mobilizaciju zglobova, kao i kroz bolju i učinkovitiju cirkulaciju krvi i limfe. Sve te promjene mogu, u većini slučajeva, iz temelja promijeniti način na koji radi jedan dio tijela ili tijelo u cjelini te tim putem smanjiti mogućnost ponovne pojave bolova ili drugih smetnji.
Iz vlastite fizioterapeutske prakse mogu reći da razumijevanje i motivacija za vježbanje idu ruku pod ruku. Zato je dobro upitati svog liječnika ili fizioterapeuta o točnom uzroku trenutnih bolova, te o načinu na koji si možete sami pomoći u procesu vlastita liječenja.