31.10.2002.
Mozak u kliještima mobitela
Život bez mobitela teško je više zamisliv. Rekao bih da su mobilni telefoni suviše zarazni. Naravno, to ne znači da je njihovo korištenje sigurno za čovjeka. Prije bi se mogli zapitati: ZAŠTO JE U ŠIROKOJ UPOTREBI TOLIKO OPASAN UREĐAJ?
Kao što se i može očekivati, na pitanje o štetnosti mobitela mogu se dobiti dijametralno suprotni odgovori. Proizvođači se zaklinju u apsolutnu sigurnost. (Sve drugo bi loše zvučalo. Uostalom, TKO BI PRIZNAO DA NJEGOVI PROIZVODI UGROŽAVAJU ZDRAVLJE NAJŠIRE POPULACIJE?) Po svemu sudeći, u pitanju je čista manipulacija. Tek nekoliko studija, koje su napravljene na tom području, nije ukazalo na štetnost za korisnike. Zapravo, zabrinutost je više nego opravdana. Ljudski mozak je prilično dobro zaštićen, ali izgleda da mobilni telefoni lako probijaju zaštitu.
Rak se ne razvija preko noći. Radijacija iz mobitela, iako ispod dozvoljenih vrijednosti, DOKAZANO OŠTEĆUJE DNA. Mogućnost obnove DNA u živčanim stanicama bitno je smanjena (u odnosu na ostale stanice), tako da se šteta AKUMULIRA. Poznato je da ovakva akumulacija vremenom dovodi do raka. Ako se to i ne desi, doći će do umiranja stanica. Odnosno, kumulativna šteta možda neće izazvati rak, ali hoće neku drugu tešku degenerativnu bolest, npr. Alzheimerovu ili Parkinsonovu bolest. Migrene ili progresivni gubitak pamćenja. IZLOŽENOST MOBILNOM ZRAČENJU RAZARA MOŽDANU ZAŠTITU, ČIME MOŽDANE STANICE DOLAZE NA VJETROMETINU RAZNOLIKIH TOKSIČNIH UTJECAJA. To sve proizvođači mobitela znaju, ali guraju glavu u pijesak. Kao da se to njih ne tiče. A trebalo bi ih se ticati. Sudovi su već nekoliko puta dosudili milijunske odštete u korist teško oboljelih korisnika mobilnih uređaja. Očito ne bez razloga. I to je tek početak priče…
Pokazalo se da negativno djelovanje mobitela djeluje na izlučivanje hormona melatonina. A melatonin nije vezan samo uz kvalitetu sna, nego djeluje i na prevenciju razvoja tumora. Općenito, zračenje iz mobilnih uređaja dovodi tijelo u stanje stresa, U STANJE SPREMNOSTI ZA OBRANU. Nije dobro da se ovakve situacije ponavljaju iz dana u dan. Ne zaboravimo, to je samo dodatak na sav ostali stres.
Dobro, netko će možda reći da su tumori na mozgu RELATIVNO rijetki, pa i određeno povećanje incidencije neće djelovati katastrofalno. Ovisi što je za nekoga malo, a što puno. Rak na mozgu doista čini "samo" 1,3% svih malignih oboljenja. I 3% svih smrtnih slučaja od malignih bolesti (što znači da je smrtnost veća nego kod drugih oblika raka). Naravno, male brojke neće oboljelima pružiti nikakvu utjehu. Istraživači iz Švedske su dokazali da su TUMORI MOZGA DVA PUTA ČEŠĆI NA ONOJ STRANI GLAVE, GDJE SE KORISTI MOBILNI TELEFON. Dovoljno dokaza?
Iako je očigledno da je upotreba mobitela štetna za zdravlje, ne znači da pomoći nema. Neke mjere možete poduzeti i sami. Kao prvo, svedite upotrebu takvih telefona na neophodni minimum. Teško, ali izvedivo. Ipak, najvažnija mjera je DRŽANJE ANTENE, KAO IZVORA RADIJACIJE, ŠTO DALJE OD GLAVE. Odnosno, izbjegavanje telefoniranja, pri kojem se antena nalazi na SVEGA NEKOLIKO CENTIMETARA OD MOZGA. Posebno je opasno takvo telefoniranje u autu, jer automobilski metal još pojačava radijaciju. Hands-free opcija je razumno rješenje, iako se, na žalost, rijetko koristi. Mogu se nabaviti i neutralizatori zračenja, koji se, jednostavno, pričvrste za uređaj. Neutralizatore shvatite kao DRUGI izbor. Njima naprosto morate vjerovati i nadati se da djeluju.
Mobilna telefonija napreduje doslovno iz dana u dan. Ono što je nekada bila fantazija, sada je realnost. Granice mogućnosti očito su još jako daleko. Zašto su sigurnosne mjere uvijek na repu napretka?
Slijedeći put: Čudni putevi trihineloze
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?