Mrenu ne možemo izliječiti kapljicama, već se u točno određenoj fazi obavlja operativni zahvat kojim se odstrani kompletna leća iz jednog oka


Mrenom nazivamo zamućenje očne leće. Mrena očne leće vrlo je često oboljenje kod pasa, a može imati razne uzroke. Može biti genetski uvjetovana ili može nastati kao posljedica inzulta koji mijenjaju metabolizam očne leće. Nekim mrenama uzrok je još uvijek nepoznat.

Neki procesi koji izvana izgledaju slično, ali su zapravo locirani na kapsuli leće, dakle, na njenoj površini, nisu prave mrene. Tako laici nerijetko ustanove da njihov pas ima mrenu, a zapravo se radi o procesu na rožnici ili na kapsuli leće koji nema veze s pravom mrenom te je i liječenje drugačije.

Mrene možemo podijeliti na više načina, a ovdje ću upotrijebiti podjelu u tri osnovne grupe: urođene nenasljedne mrene, nasljedne mrene te sekundarne mrene.

Urođene nenasljedne mrene nastanu kao posljedica infekcije ili toksičnih inzulta na fetus u vrijeme trudnoće. Uz takvu mrenu, koju dijagnosticiramo već kod sasvim male štenadi, obično srećemo i druge defekte na očnim strukturama. Kod ovakvih slučajeva liječenje ne dolazi u obzir jer su oštećenja obično prevelika. Ovakve mrene češće srećemo kod dobermana i američkog stafordskog terijera.

Nasljedne mrene dijelimo na one koje su vidljive odmah (već kod štenaca starih mjesec dana) i na one koje se razviju tijekom života. U skupinu rasnih pasa kod kojih se javljaju nasljedne mrene spadaju patuljasti šnauceri, kokeri, bobtaili, retriveri te mnoge vrste terijera. Nasljedne mrene uglavnom se javljaju relativno kasno, u starosti od 3 do 7 godina, pa to predstavlja veliki problem jer su psi u toj starosti već dali potomke, dakle prenijeli su predispoziciju za ovo oboljenje na sljedeću generaciju.
Sekundarne mrene su one koje su uzrokovane drugim stvarima. Tako se mrena javlja kod šećerne bolesti te kod trovanja nekim kemikalijama. Mrena u određenoj fazi uglavnom postane totalna i bilateralna (prisutna na oba oka) što dovede do sljepoće oboljele životinje.
Mrenu ne možemo izliječiti kapljicama, već se u točno određenoj fazi obavlja operativni zahvat kojim se odstrani kompletna leća iz jednog oka, pa se psu vrati vid. Nažalost, nisu sve mrene operabilne, odnosno prije operacije moramo se uvjeriti da su druge strukture oka očuvane kako zahvat ne bi bio uzaludan. Ovaj zahvat obavljaju stručnjaci specijalizirani za oftalmologiju pasa i mačaka.