12.06.2003.
Multipla skleroza (2. dio)
Rani simptomi multiple skleroze su obični i blagi simptomi, zbog kojih osoba najčešće i ne traži medicinsku pomoć, ili ne potraži mišljenje specijaliste, a sami simptomi dođu i prođu, te mi ponekad tek u drugoj ataci bolesti anamnestički uspijemo iz pacijenta izvući podatak da je npr.prošlog proljeća bilo neko zamagljenje desnog oka, koje je spontano prošlo kroz par dana... Isto tako i druge bolesti nervnog sistema mogu imati slične simptome , te tek pravilnim pristupomi praćenjem ovih pacijenata mi postavljamo dijagnozu, koja se ni u kom slučaju ne postavlja već pri prvom posjetu neurologu - ne postoji jednostavan samo jedan nalaz ili test koji će definitivno potvrditi ili isključiti MS.Budući da se MS na svakoj osobi drugačije odražava, teško je predskazati kako će se ponašati u budućnosti. MS nas često iznenađuje činjenicom da se bolest pogoršava, poboljšava ili smiruje. Neki ljudi mogu imati blag oblik bolesti, iako se mogu uvijek osjećati umorno ili slabo. I nikada ne moraju imati druge simptome. Ponekad bolesnik može patiti od težeg oblika bolesti ili mu se MS može pogoršati. Kad se simptomi pogoršaju, to se naziva "napadaj","epizoda" ili "pogoršanje". Može potrajati dan ili dva, ili duže, ponekad primora bolesnika i da bude u krevetu ili će čak zatrebati kolica,štap ili štake.Ponekad izgleda kao da se bolest poboljšava i simptomi praktički nestaju. To se naziva "remisija", i može potrajati i nekoliko tjedana ili godina. Budući da je MS tako nepredvidiva važno jer znati razvrstati osjećaje povezane s njom, jer različiti osjećaji mogu doći i nestati zajedno sa simptomima. Važno ih je podijeliti sa svojim okolinom, ponekad i svojim liječnikom...MS je bolest koja čovjeka čini frustriranim, već samim time što je unijela drastične promjene u ljude i njihove obitelji. Strah, tuga,ljutnja i sram samo su dio svih onih faza kroz koje ćete prolaziti i vi i vaša obitelj nakon postavljanja dijagnoze, s njima se treba nositi, ali treba i priznati trenutak kada taj teret postane pretežak, i kada treba potražiti pomoć.
Kako se liječi MS?
Trenutno ne možemo spriječiti niti postoji izliječenje od multiple skleroze. Ipak, ovo je obećavajuće vrijeme za oboljele, jer je nekoliko novih lijekova koji direktno utječu na tijek bolesti odobreno i započetlo se s njihovom primjenom. Trenutno lijekove možemo podijeliti u tri kategorije:
1. Simptomatsko liječenje - tu spadaju svi lijekovi koji smanjuju mišićnu ukočenost, uklanjaju umor, pomažu kontroli i ublažavanju smetnji sa strane mokraćnog mjehura i boli.
2. Kortikosteroidi, lijekovi koji modificiraju napadaj, a spadaju u imunosupresivne lijekove, danas se pogoršanje prema procjenama stručnjaka liječi davanjem intravenskih ili oralnih kortikosteroida, no trajno uzimanje može imati i mnogobrojne negativne posljedice ukoliko nisu ordinirani od strane specijaliste.
3. Lijekovi koji mijenjaju tijek bolesti, na na prvom mjestu je interferon beta 1b -Betaseron, i interferon beta 1a - Avonex,koji se ubrizgavaju prema točno određe noj shemi potkožno, i definitivno reduciraju učestalost i težinu pogoršanja.
Izdvojeni članci
Dragi Vi
Zašto nismo priznali Kataloniju?
Imamo tu zemlju, zaduženi smo i nemoćni. Jedino što imamo je iskustvo, pa vam možemo reći, možda bi vam bilo bolje da ostanete u Španjolskoj. Zato vas i nismo priznali.
Dragi Vi
Isto a različito
Kada se zamijene glumci uloge u i dalje iste. Oni koji su bili oporba, sada su vlast, a vlast je sada oporba
Dragi Vi
Neopoziva ostavka
Čovjek s ovjerenom izjavom da neće ni s kim koalirati, koalirao je s drugom strankom. Gdje je ovjerena izjava, ne zna se. Vjerojatno se sprema za čuvanje u kakvom muzeju. Muzeju hrvatske vjerodostojnosti.