03.04.2003.
Muškarac u klimakteriju...
Klimakteij u muškaraca je doba kada se svode životni računi I razmišlja o uspjesima, neuspjesima i o još preostalim opcijama kojih, objektivno, ima sve manje. Javlja se želja da se zaustavi prolaznost života, zadrži mladost. Među laicima, primjerice, muški se klimakterij pretežno rabi u podrugljivom smislu i to u vezi sa seksualnim, a nešto rjeđe tjelesnim ili umnim (ne)sposobnostima. Neki su, pak, uvjereni da se klimakterij odnosi isključivo na žene. Valja, međutim, reći da se o muškom klimakteriju, a pod raznim nazivima, u stručnoj literaturi počelo raspravljati tek unatrag desetak godina. Unatoč tome, danas još nema suglasja o tome kada on zapravo počinje, koliko traje, je li temeljen isključivo na određenim hormonalnim promjenama i, na posljetku, na koje se sve načine ispoljava.
To razdoblje treba, koliko god je to moguće, vremenski omeđiti budući da čovjek počinje stariti od onog časa kad ugleda svijet, a nakon toga prolazi različite razvojne faze, kao i krize. Većina autora smatra da se radi o razdoblju između 40-te i 50-te godine života, a toleriraju se razlike +/- 5 godina. Dolazi do gubitka poriva, snage, životnog elana, može doći i do mentalnog I tjelesnog zamora i pada želje za spolnim životom koja se javlja i u njegovom izvođenju (smanjenje obujma penisa, teškoće u erekciji i ejakulaciji). Spomenute pojave prati i postupni gubitak kose, pojava bora, podvoljak, trbuščić, bolovi u križima i slično. Mnogi pate od nesanice, napetosti i
razdražljivosti (koja se često javlja u bračnom životu). U tom razdoblju mnogi muškarci znaju posegnuti za alkoholom koji tada može privremeno na njih djelovati smirujuće ili ohrabrujuće, ili pak za sedativima. Mnogi, zbog visokog tlaka ili srčanih tegoba, uzimaju lijekove koji dodatno negativno utječu na spolni život. Najozbiljniji problem spomenutog razdoblja depresija koja se javlja češće nego ranije I prvi znaci vrlo ozbiljnjih depresija znaju se očitovati pretežno na tjelesnom planu i to simptomima koje smo ranije opisali: umor, bezvoljnost, slabost, križobolja… Na temelju svojih istraživanja, mnogi autori tvrde da ima muškaraca koji unatoč utvrđenom padu određenog hormona (testosteron) ne osjećaju opisane teškoće, pa stoga smatraju da je tu prvenstveno riječ o psihološkim teškoćama. Istina je, vjerojatno, negdje u sredini. Često muškarci u ovim "kritičnim godinama" (ovaj se izraz također zna rabiti) počinju na svojim radnim mjestima ili u poslovnim aktivnostima "dodavati gas", pokušavajući tako stvoriti atmosferu svoje nezamjenjivosti ili nenadoknadivosti. Ne shvaćaju ili ne prihvaćaju da će uskoro doći vrijeme da mjesto prepuste drugima i ne pomišljaju da bi morali pripremiti ili odgojiti nasljednika. Tako nakon njihova odlaska ostaje praznina - od razine poduzeća do razine vođenja države, o čemu odista postoji obilje primjera. U ovoj skupini muškaraca neki postaju "radoholičari" ili fiktivni članovi mnogih odbora, puni su kreditnih kartica, rokovnik im postaje prepun sastanaka i sjednica Psihijatrija se ne bavi samo duševnim bolestima, već pomaže ljudima koji su se našli u vrlo različitim nevoljama. Prosudba je pojedinca spada li njegova nevolja u područje psihijatrije.