13.07.2014.
Na rubu pakla
Više puta sam pisao da statini (lijekovi za snižavanje krvnog kolesterola) nisu baš došli iz raja i da njihovo dugogodišnje korištenje može loše završiti. Upravo čitam da najteži bolesnici, koji (uz sve ostalo) piju i statine, u prosjeku žive kraće nego oni koji ih ne piju. Zašto me to uopće ne čudi?
Ili, znate li i da tablete protiv nesanice skraćuju život? Kada sam jednog liječnika pitao da li mu je poznato kako kirurško liječenje raka obično uzrokuje daljnje širenje bolesti, odgovorio je ovako: „Znam za takvu mogućnost, ali imunološki sustav može savladati takvu prijetnju.“ Molim? Zašto se onda začetak većine metastaza može pratiti baš od kirurškog zahvata? Prešućivanje najvažnijih činjenica uvijek sam smatrao odvratnim. Friziranje i mijenjanje istine još je gore. Štošta se vremenom infiltriralo u medicinsko znanje, a da nitko ne reagira. I onda u takav kaos ulijeću pacijenti, obično nesvjesni što se sve iza kulisa događa. Ali, sustav je žilav i puno toga mu ide na ruku.
U uvjetima besparice, farmaceutske tvrtke su od medija stvorile vrlo odane poslušnike. Princip je ovakav: „Mi dajemo oglase - vi nećete čeprkati po našem blatu.“ Zbog toga televizija i novine šute i onda kada bi itekako trebali govoriti. Šteta je izgubiti jednog od rijetkih dobrih izvora prihoda. Dakle, nezamjeranje i novac.
I krizu zdravstvenog sustava (uključujući i odlazak liječnika u inozemstvo) može se vrlo lijepo iskoristiti. Naravno da manje bolničkih kreveta, pregleda i zahvata znači manji trošak za cijeli sustav, ali i procvat za privatno zdravstvo. Uz to, dugačke liste čekanja su dovoljno stresne, pa će mnogi reći da je u takvoj situaciji poprilično neumjesno istraživati „tamnu stranu“. Trebamo biti sretni ako ne nestane gaze ili kirurškog konca, a pogotovo ako famozni red dočekamo u živom stanju. To je realnost sadašnjeg trenutka. Vrh liste izjednačava se s premijom na lotu. Sve drugo je nebitno.
Periodično zastrašivanje ptičjom gripom, mišjom groznicom, ebolom ili novom bakterijom (koja je upravo pobjegla iz laboratorija) uvijek sadrži svojevrsni prizvuk velike katastrofe. Iako se jako malo od toga u stvarnosti realizira, puštanje kataklizmičkih najava preusmjerava pažnju s korumpiranog sustava na goli opstanak. Sličan učinak imaju i revolucionarne najave novih lijekova, do kojih uvijek treba još nekoliko godina istraživanja. Neki kažu da je to samo kupovanje vremena ili „cementiranje mira u kući“. Sve skupa podsjeća na samoiscjeljujući mehanizam, zar ne?
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?