Kad je cijena nafte napokon počela padati, ulagači na tržištima kapitala su pomislili da opet dolazi njihovo vrijeme i da će cijene svjetskih dionica krenuti ponovno uzlaznim trendom…  Nekako smo se i mi u RH ponadali da ako krene na stranim tržištima kapitala, možda se i kod nas napokon ugleda svjetlo na kraju tunela i cijene reagiraju pozitivno.
I taman kad se navedeni scenarij i počeo odvijati s cijenama nafte i kada je pokrenuo reakciju na stranim dioničkim  tržištima, krenuo je sukob između Rusije i Gruzije koji itekako ima posljedice na  svjetsku naftnu industriju…
Eskalacija sukoba u gruzijskoj pokrajini Južnoj Osetiji izazvala je prekid isporuka azerbajdžanske nafte iz dviju gruzijskih luka. Kazahstan je također obustavio isporuke svoje sirove nafte iz gruzijskih luka u Crnom moru.
Te dvije zemlje nisu isključivo ovisne o gruzijskim lukama za izvoz svoje nafte budući da se obje također koriste naftovodima, međutim, zatvoren je i ključni naftovod koji prolazi kroz Gruziju.
Kako tržište muči i problem sigurnosti isporuka iz Irana, četvrtog po veličini izvoznika sirove nafte u svijetu koji i dalje odbija popustiti po pitanju svojeg nuklearnog programa, unatoč prijetnji pooštravanjem sankcija, rast cijena sirove nafte nije uopće iznenađujući…

Međutim, tečaj dolara na najvišoj je razini u zadnjih šest mjeseci prema vodećim međunarodnim valutama, što bi moglo usporiti rast cijena nafte te pomoći rastu cijena na tržištu dionica, smatraju neki analitičari.

Domaće tržište kapitala u cijeloj toj priči je prilično mirno, nije reagiralo značajnijim rastom cijena usprkos objavama brojnih polugodišnjih financijskih izvješća koja govore o dobrom poslovanju hrvatskih kompanija. Nedostatak aktivnosti govori o manjku stranih investitora koji su se povukli s ovog tržišta i čekaju rasplet događaja na svjetskoj financijskoj sceni.