- Higrom nije bolan, najčešće je veličine i oblika od ping-pong pa do tenis loptice. Pas može imati higrom godinama bez da mu stvara neke smetnje. No, ukoliko ni nakon pojave higroma ne zaštitimo psa štitnicima higrom počinje rasti i može biti vrlo velik
Jedno od stanja koje nastaje iz istih razloga kao i žuljevi, tj. da se neposredno ispod kože nalazi kost pa dolazi do pritiska na kožu, je higrom. U potkožju se nakupi tekućina, što svakako zahtjeva posjet veterinaru.
U težim slučajevima koža na kalusima ulcerira i dolazi do sekundarne infekcije bakterijama. Tada koža postane crvena i iz samog kalusa izlazi gnoj. Ovakve komplikacije srećemo kod velikih, kratkodlakih pasa kao što su njemačka doga, boxeri, dobermani. Kod manjih pasa kalus se nekada formira iznad prsne kosti (jazavčari) pa i tom mjestu treba posvetiti posebnu pažnju.
Higrom nije bolan, najčešće je veličine i oblika od ping-pong pa do tenis loptice. Pas može imati higrom godinama bez da mu stvara neke smetnje. No, ukoliko ni nakon pojave higroma ne zaštitimo psa štitnicima, a ponekad unatoč njima, higrom počinje rasti i može biti vrlo velik. Kod njemačke doge, recimo, može biti veličine jabuke pa i nešto veći. U ovoj fazi većina vlasnika posjeti veterinara, a ukoliko se radi o izložbenom psu, mnogi žele riješiti taj problem zbog estetskih razloga.
Punkcijom postavljamo dijagnozu, pregledamo punktiranu tekućinu, a možemo po potrebi aplicirati protuupalne lijekove u higrom. Osobno izbjegavam punkciju, jer se higrom brzo opet napuni, a protuupalne lijekove ne volim aplicirati lokalno jer time povećavam mogućnost infekcije higroma. U slučaju infekcije higrom je napunjen gnojem i bolan. Tada je potrebna antibiotska terapija.
Kod malih higroma smislena je punkcija nakon koje stavljamo kompresivni povoj sa debelim mekanim slojem vate kako bi se izbjegli udarci. Povoj se stavlja najmanje tri tjedna, no ovo je besmisleno ako pas ne nosi štitnike. Punkciju treba nastojati izvesti što sterilnije, što podrazumijeva brijanje (mnogi vlasnici izložbenih pasa odustanu čim čuju ovu riječ) i prilično kooperativnog psa. U nekim slučajevima higrom se može i mora rješavati i kirurški
Da dodam i jednu odličnu ideju mojih pacijenata za štitnike po sistemu "uradi sam". Ljudi su uzeli stare dječje dopoši (buce za snijeg) odrezali stopala, a onaj spužvasti dio navukli psu na laktove. Na njih su našili kopču kakva bude na brnjicama ili ormama (ona klik-klak koja se samo ubode), na široj plastičnoj traci i ta kopča se stavi psu preko leđa - negdje dođe između lopatica. Kopča obično ima na traci i onu drugu kopču kojom se regulira dužina trake.