"Namještanje" zgloba je kolokvijalni izraz koji rado koristimo za neke metode manualne medicine.


Treniram odbojku. Prije 2 mjeseca sam uganula skočni zglob i još uvijek me boli kada trčim i kada skačem. Slikala sam zglob i ništa nije slomljeno. Prijatelji su mi re­kli da mi zglob možda nije na mjestu, da je možda is­kočio i nije se vratio. Isto su mi rekli da Vi to vraćate na mjesto. Možete li mi po­moći?

„Namještanje“ zgloba je kolokvijalni izraz koji rado koristimo za neke metode manualne medicine, poglavito manipulacije. U strogo medicinskom smislu ništa se ne namješta, jer ništa nije niti otišlo s mjesta. U tom kontekstu ne radi se o luk­saciji (iščašenju), niti o subluksaciji (djelomičnom išča­šenju), već više o funkcionalnom nedostatku jednog ili više zglobova, u konkret­nom slučaju gležnja i sto­pala.
 
Pojednostavljeno, tije­kom distorzije dolazi do ošteće­nja više mekih struktura, poglavito ligamenata, tetiva, te zglobnih čahura, sa izljevom krvi u meka tkiva. Potom slijedi biološki oporavak, koji uključuje djelo­mično ili potpuno cijeljenje oštećenih tkiva. Unutar tog procesa, a slijedom cijelog niza fizioloških zakonitosti jedan ili više zglobova sto­pala može postati slabije pokretan u odnosu na stanje prije ozljede. Takva „hipomobilnost“ kasnije ograni­čava funkciju cijelog stopala, uz moguće uzrokovanje se­kundarne bolnosti.

Manualni tretman sto­pala poslije distorzije poči­nje dijagnostikom pokret­lji­vo­sti svakog segmenta, te se nastavlja terapijom. Ona mo­že uključivati mobilizacijske tehnike, ili nešto drama­tič­nije - manipulacijske zahva­te. Prilikom njihova izvođe­nja nerijetko se čuje i zvučni „klik“, te nam intuicija govori kako je tada nešto sjelo na mjesto. No, sve što se do­godilo jest da je primjenom vanjske sile zglob povratio svoju punu pokretljivost. Sma­njena bolnost tek je posljedica povratka funkcije. Kako bi smo u svakodnevnoj praksi izbjegli svo ovo objaš­njavanje, bježimo u kolokvijalnost i naprosto kažemo da je sada sve sjelo na svoje mjesto.