• Analitičari D&B-a ističu posebne mjere koje ocjenjuju pozitivnim, a to su ukidanje dviju stopa kriznog poreza, promjena stopa poreza na dohodak, neisplata regresa zaposlenima u javnim poduzećima, smanjenje rokova plaćanja javnih poduzeća i najava izrade registra zaposlenih u javnom sektoru

Jedna od najvećih kuća za procjenu kreditnog rejtinga Dun & Bradstreet u izvješću za lipanj Hrvatskoj je zadržala kreditni rejting DB3D, ali je trend kretanja rejtinga promijenjen iz stabilnog u poboljšan što znači da očekuju mogućnost rasta rejtinga u budućnosti.

Analitičari D&B-a u izvješću navode kako je Vlada Republike Hrvatske, prvi put otkako je nastupila svjetska ekonomska i financijska kriza, predstavila opsežan ekonomski program oporavka koji obuhvaća kratkoročne i dugoročne prioritete za izlazak iz krize.

Program uključuje intenziviranje privatizacije, smanjenje poreznih i neporeznih nameta poduzećima, jačanje likvidnosti kroz ažurnije plaćanje javnih poduzeća, racionalizaciju poreza te povećanje učinkovitosti javnog sektora uključujući smanjenje broja zaposlenih za pet posto.

Analitičari te bonitetne kuće ističu posebne mjere koje ocjenjuju pozitivnim, a to su ukidanje dviju stopa kriznog poreza, promjena stopa poreza na dohodak, neisplata regresa zaposlenima u javnim poduzećima, smanjenje rokova plaćanja javnih poduzeća i najava izrade registra zaposlenih u javnom sektoru.

Prema podacima D&B-a, rokovi plaćanja hrvatskih poduzeća prema stranim poduzećima znatno su skraćeni od početka 2010. godine, što se djelomično može zahvaliti bržem plaćanju javnih poduzeća, a navodi se i da je u tijeku drugi krug privatizacije šest brodogradilišta u državnom vlasništvu.

D&B smatra da Vladine mjere trebaju detaljniju razradu, ali da su više nego dobrodošle te da su ih strane financijske institucije kao i većina poslovnih ljudi u Hrvatskoj prihvatili s odobravanjem, a kombinacija strukturalnih i kratkoročnih mjera čini se ispravnom i trebala bi pomoći izlasku hrvatske ekonomije iz recesije do kraja godine, zaključuje D&B.

Zašto je sve to bitno za čitatelje Burze koje zanima domaće tržište kapitala ?

Prvo, tržište čine investitori kojima je glavni posao praćenje i analiziranje informacija i zbivanja u poslovnom svijetu, te, temeljem tih analiza, donošenje odluka o djelovanju na tržištu kapitala na strani prodaje ili kupnje ili donošenje odluke o čekanju i nedjelovanju ako se smatra kako nije dobar tajming za bilo kakve aktivnosti.

Drugo, vijest o promjeni ili statusu quo kreditnog rejtinga neke države je iznimno bitna informacija jer govori o ocjeni stabilnosti i kvalitete funkcioniranja gospodarskog i političkog sustava te zemlje u određenom trenutku, što svakog investitora zanima.

Treće, takva vijest će zanimati i potaknuti i ostale investitore na zaključke i djelovanje (ili nedjelovanje) što će utjecati na tržišna kretanja na tržištu kapitala i cijene dionica. A to vjerojatno zanima svakog onog tko čita ovu rubriku...

Četvrto i najvažnije, kreditni rejting govori o riziku investitora koji razmatra ulaganje na ocijenjenom tržištu, te time izravno utječe i na cijenu kapitala koja se formira najvećim dijelom upravo prema stupnju rizika koji se iskazuje i visinom kreditnog rejtinga.

U svakom slučaju, ovakve "...blage i makar samo u vidu moguće najave potencijalno mogućeg ... " rasta kreditnog rejtinga itekako koriste i domaćem tržištu kapitala, ali i državi u cjelini i treba im se obradovati iako ne mijenjaju ništa drastično i u kratkom roku, ali dugoročno bi mogli imati značajne efekte.